fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Na Ružíne sa na vodárenských pretekoch plavili po odpade

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako je to možné, že sa na vodárenských pretekoch plavili po odpade? Nedávno Slovensko postihli intenzívne dažde, čo výrazne zasiahlo rieku Hornád aj Hnilec. Z neďalekých obcí sa naplavil odpad do vodnej nádrže Ružín v nečakanom množstve. Tvorí ho prevažne drevo a plastové fľaše, ale aj rozličný komunálny odpad.

Pretrhli sa norné steny

Najmä kvôli vysokej hladine rieky a silnému prúdu to norné steny, ktoré zadržiavali odpad z okolitých dedín nevydržali. Ako je však možné, že odpad bol v takom veľkom množstve, keď kompetentní tvrdia, že sa brehy riek priebežne čistia?

„Je to dôsledok nezodpovedného nakladania s komunálnym odpadom a nízke ekologické povedomie obyvateľov obcí v povodí nad vodnou nádržou, ktoré má plochu takmer 2 000 kilometrov štvorcových. Najväčším znečisťovateľom je, samozrejme, občan, bez ohľadu na to, či je to rybár, chatár alebo občan obce a bez ohľadu na to, o aké ročné obdobie ide.“ vyjadril sa Tomáš Januš z referátu komunikácie SVP.

Za množstvo odpadu môžu najmä čierne stavby

Za problematiku okolia Ružína označili vodohospodári aj nelegálne stavby, respektíve objekty ako móla, prístrešky bez základov, hradenia, privezené karavany, unimobunky a podobne.

Prečítajte si tiež:
Zbohom "Zobraziť obrázok". Google odstránil túto funkciu z vyhľadávania

„Tieto čierne obydlia a prístrešky sa časom samé stanú odpadom, ktorý skončí v rieke, keďže často ide o provizórne stavby bez základov a vietor, či väčšia hladina rieky ich stiahne so sebou. V takom prípade je potrebné postupovať v zmysle zákona o odpadoch,“  uvádza SVP.

Zdroj: košice24.sk

Na riešení sa už pracuje

Ľudia sú odpadom pohoršení a nakoľko kompetentné inštitúcie evidentne nie sú dostatočne promptné, ich iniciatívu sa snažia vzbudiť najmä organizácie zamerané na životné prostredie. Je podľa nich neprípustné, aby niekedy naše okolie mohlo vyzerať tak, ako momentálne vyzerajú rieky Hornád a Hronec.

Zdroj: Facebook

Tradičné vodárenské preteky sa konali v špine

Cez odpad dokázal organizátor tradičných pretekov prejsť len za asistencie.

„S pádlami rozrážali bordel predo mnou. Každú chvíľu hrozilo, že sa roztrhne nafukovací vak na motorovom člne a odpadky mi štyrikrát zastavili motor. Raz sa mi do vrtule namotal igelit, potom nejaký ruksak, debničku od ovocia a nakoniec mi drevo poškodilo motor a to som šiel na mierny plyn,“ opisuje organizátor pre kosicednes.sk.

https://www.facebook.com/ecoclubsk/videos/592407974899684/

Prečítajte si tiež:
Policajná hliadka sa nestačila diviť. Opitého vodiča za volantom nahradil ešte opitejší spolujazdec

Zdroj: kosice24.sk, kosicednes.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií