fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V máji nás opäť čaká krásne nebeské divadlo: Meteorický roj Eta Aquaridy

Hoci meteorický rok Perseidy v auguste asi upútal najväčšiu pozornosť, Eta Aquaridy, ktorý sa vyskytuje zhruba od konca apríla do polovice mája, ponúka dlhú škálu veľkolepých padajúcich hviezd, ktoré môže v noci spozorovať aj náhodný pozorovateľ oblohy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vrchol meteorického roja Eta Aquaridy, kedy bude možné spozorovať najviac meteorov, by mal nastať pred úsvitom 5. mája, tvrdí Bill Cooke, ktorý je vedúcim Úradu pre meteoridy NASA. Počet padajúcich hviezd v tomto roku môže teoreticky dosiahnuť až 40 za hodinu. Roj má stredný jas a čím tmavšia bude obloha, tým viac uvidíte.

Ako pozorovať meteory?

Rádius roja sa nachádza v strede tejto hviezdnej mapy v súhvezdí Vodnár
Rádius sa nachádza v strede tejto hviezdnej mapy v súhvezdí Vodnár

Opticky sa bude zdať, že meteory vychádzajú z jedného bodu na oblohe – Eta Aquarii, jednej z jasnejších hviezd v súhvezdí Vodnár. Nemali by ste však hľadieť iba priamo tým smerom. Ak tak urobíte, zmeškáte meteory, ktoré na obhlohe vytvárajú najdlhšie jasné pruhy.

Najlepší spôsob, ako pozorovať meteory, je podľa Cooka ľahnúť si na chrbát a pozerať sa priamo hore. Takto získate najširší výhľad na oblohu a nebudete si musieť namáhať krk.

Ako vznikli Eta Aquaridy?

Meteorické roje sú vlastne záblesky prachových zŕn, ktoré horia v atmosfére. Vyskytujú sa, keď Zem prechádza cestami komét, ktoré zanechávajú prach na svojich obežných dráhach. Preto sa vyskytujú v určitých dňoch a opticky sa nám zdá, že pochádzajú z konkrétnych miest na oblohe. Eta Aquaridy sú spojené s Halleyho kométou, ale ich cesta sa od kométy oddelila už dávno.

Prečítajte si tiež:
Má vaša milovaná osoba rada kávu? Toto sú darčeky, ktoré potešia nejedného priaznivca kávy

„Všetky meteory sa pohybujú mimo dráhu obežnej dráhy kométy,“ povedal Cooke. „Keď vystúpia z kométy, majú trochu inú rýchlosť a to trochu zmení ich obežnú dráhu… Okrem gravitácie ich ovplyvňujú aj iné veci,“ ako napríklad radiácia alebo dokonca aj medziplanetárny plyn, dodal.

Ohnivá guľa Eta Aquarid rozsvietila oblohu vo Wyomingu David Kingham
Ohnivá guľa Eta Aquarid rozsvietila oblohu vo Wyomingu. Foto: David Kingham

Eta Aquaridy síce neprodukujú toľko meteorov za hodinu ako slávnejší meteorický roj Perseidy v auguste, ale sú rovnako jasné, ak nie jasnejšie. Meteoridy (prachové zrnká) majú priemer asi jeden milimeter a nie je šanca, že narazia na zem, povedal Cooke. Je to preto, že sú príliš malé a príliš rýchlo sa pohybujú, aby vydržali prepad zemskou atmosférou; teplo generované trením s atmosférou ničí tieto malé kúsky vesmírnej horniny.

Meteority – vesmírne horniny, ktoré dopadnú na Zem – sú väčšinou kusy asteroidov, pretože sa relatívne k Zemi pohybujú pomalšie. „Majú tendenciu prichádzať zozadu, akoby sa nás snažili dobehnúť,“ povedal Cooke.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj space.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií