fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Mexiku vyrastie prvé ekologické mesto na svete: Vysadia tu milióny stromov

Máte tip? napíšte nám mailom

Mexičania budujú prvé ekologické mesto na svete. Svoj domov v ňom môže nájsť až 130-tisíc obyvateľov. 

V súčasnosti sa problematikou, ako zachrániť našu planétu, trápia mnohí aktivisti. V Mexiku sa tento problém rozhodli riešiť projektom, vďaka ktorému postavia ekologické mesto.

Tvoriť by ho malo viac ako 7 miliónov rastlín a stromov. Jeho rozloha by mala byť viac ako 557 hektárov a bývať v ňom môže niečo cez 130-tisíc obyvateľov. Stanú sa záhradníkmi svojho mesta. V zelenom mestečku bude existovať celý rad cenovo dostupných a krytých bytov. Budú dostupné pre rôznych obyvateľov vrátane študentov, výskumných pracovníkov a profesorov.

Ekologické mesto

Mexiko sa vďaka svojmu nápadu stane prvou krajinou, kde bude stáť nové ekologické mesto. Architekti mu dali celkom príznačný názov Forest city.

Mesto bude centrom pokročilého výskumu, ktoré bude slúžiť aj pre rôzne univerzity, medzinárodné organizácie a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú témami ako trvalá udržateľnosť a budúcnosť planéty,“ uviedli tvorcovia ambiciózneho projektu.

O senzáciu sa postaral taliansky architekt Stefano Boeri.  Práve on predstavil plány na vytvorenie zalesneného inteligentného mesta v blízkosti Cancúnu v Mexiku, ktoré navrhol za mesto ekologickejšieho rozvoja.

Prečítajte si tiež:
Na konci leta postavia lesnú saunu, ktorá bude slúžiť ľuďom zadarmo. Teraz však potrebujú pomoc, rozbehli crowdfunding

Mesto bude tvoriť mnoho druhov stromov, kvetov a kríkov, ktoré si vybral botanik a záhradný architekt Laura Gatti.

V súlade s prírodou

„Forest city je niečo ako botanická záhrada, postavená v súčasnom meste a založená na mayskom dedičstve vo vzťahu k prírodnému a posvätnému svetu“, prezradil architekt Stefano Boeri.

Prvé ekologické mesto na svete bude mestský ekosystém, v ktorom je príroda a mesto vzájomne prepojené a pôsobia ako jeden organizmus. Boeriho firma dúfa, že sa projekt postaví namiesto obrovského nákupného centra pôvodne navrhovaného pre lokalitu, ktorá bola predtým čiastočne obsadená pieskoviskom.

Architekt sa pri realizácií projektu spojil s nemeckou strojárskou spoločnosťou Transsolar. Tá navrhla ekologické mesto Forest City Cancún tak, aby bola sebestačná pri výrobe vlastných potravín a energie. Medzi prvky na podporu obehovej ekonomiky patria solárne panely a poľnohospodárska pôda, ktorá bude zavlažovaná zabudovaným vodným systémom.   

Centrom výskumu

Voda pre obyvateľov mesta sa bude zhromažďovať v nádrži pri vchode do mesta, ktorá bude obsahovať aj odsoľovací systém a potom sa bude distribuovať cez kanály.

Vzhľadom na to, že sa Cancún nachádza v tesnej blízkosti Karibského mora, jeho pozemok je obklopený „vodnými záhradami“. Budú ho chrániť pred povodňami.

Nové ekologické mesto. Zdroj: Stefano Boeri.

Komplex je navrhnutý tak, aby sa stal centrom progresívneho výskumu so šiestimi zariadeniami. Tie riešia niektoré z hlavných problémov dnešnej spoločnosti. Sú to najmä biologická zdravotná starostlivosť, astrofyzika a planetárna veda. Nezanedbateľné je aj reštaurovanie koralových útesov, presná poľnohospodárska a regeneračná technológia, inteligentné mesto, mobilita a robotika. 

Zdroj: dezeen.com 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií