fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V noci hasiči zasahovali až 83 krát. Búrky po sebe zanechali poriadne škody

Počas uplynulej noci cez naše územie postupoval studený front na čele ktorého sa vyskytovali silné búrky. Tie boli sprevádzané silným nárazovým vetrom a prívalovými zrážkami. Búrky spôsobovali aj škody.

Máte tip? napíšte nám mailom

Včerajší deň bol na našom území najteplejším dňom roka. Teploty vystúpili na Záhorí až na +36 °C. Do našej oblasti prúdil veľmi teplý vzduch od juhozápadu vďaka ktorému spomínané teploty stúpali tak vysoko.

Slnečné počasie a prílev teplého vzduchu na našom území labilizoval atmosféru a do tohto labilného prostredia prišiel studený front. Na jeho čele dochádzalo k tvorbe rozsiahleho búrkového komplexu.

Ten sa tiahol z Poľska, cez naše územie, Alpy až nad severné Taliansko a prinášal významnú bleskovú aktivitu. Detekcia bleskov zaznamenala na studenom fronte desiatky tisíc bleskov. Ich počet prekonal hranicu 100 000.

Intenzívne búrky zasiahli aj naše územie. Búrky dorazili krátko po 20:00 a udreli najskôr na Záhorie, kde spôsobovali aj škody. V Skalici fúkal silný vietor, ktorý vyvrátil niekoľko stromov.

Následne búrky postupovali cez naše územie a prinášali významnú bleskovú aktivitu predovšetkým na západné Slovensko. Detekcia bleskov zaznamenala na našom území až takmer 9400 bleskových úderov.

Okrem výraznej bleskovej aktivity a silného vetra prinášali búrky aj intenzívne zrážky. Najviac zrážok spadlo na západnom Slovensku a v oblasti Trenčianskeho kraja, kde sa zrážkové úhrny pohybujú od 20 do 45 mm.

Prečítajte si tiež:
Hrozné! Bábätko, ktoré našli zakopané v Nových Zámkoch, zomrelo násilnou smrťou

Až 83 výjazdov hasičov

Búrková činnosť, ktorá včera vo večerných hodinách zasiahla územie Slovenska si vyžiadala 83 výjazdov hasičov. Najviac zásahov vykonali hasiči v Trnavskom kraji (43), pričom najvážnejšia situácia bola v meste Skalica, kde bola ich pomoc potrebná až 17-krát. V Žilinskom kraji zasahovali hasiči 19-krát, v Trenčianskom kraji boli privolaní v súvislosti s nepriaznivým počasím k 10 udalostiam. Vo väčšine prípadov (70-krát) pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií, rodinných domov, budov a zaparkovaných vozidiel. V ostatných prípadoch (13) bola ich pomoc potrebná pri odčerpávaní vody zo zatopených pivničných priestorov, garáži a ulíc.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj hazz imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií