fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V parlamente už podľa Cirnera zavládla anarchia a priblížil aj najpravdepodobnejší termín volieb

Michal Cirner poukázal aj na to, že v histórii samostatného Slovenska bola vláde vyslovená nedôvera len druhýkrát. Po prvý raz to bolo v roku 1994.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.1.2023 (Webnoviny.sk) – V parlamente už zavládol stav anarchie, aký býva pred voľbami a poslanci sa budú viac venovať kampani a politickému marketingu. Pre agentúru SITA to povedal politológ Michal Cirner. „Poslanci sa budú chcieť zapáčiť voličom, z čoho budú vyplývať návrhy, ktoré budú predkladať v parlamente,” skonštatoval.

Boj o podobného voliča

Rovnako budú podľa neho uvažovať aj predstavitelia rozpadnutej vlády. „Nemožno očakávať, že výkon vládnutia alebo komunikácie medzi stranami bývalej koalície sa zlepší, keďže sú tam osobné animozity. Navyše, začínajú bojovať o podobného voliča, každý je súperom s každým, takže sa to bude zrejme zhoršovať,” zhodnotil Cirner.

Podľa politológa sa už od rozpadnutej vlády nedajú očakávať nejaké zásadné rozhodnutia, skôr marketingové a populistické.

Najpravdepodobnejší termín predčasných volieb je podľa Cirnera septembrový, keďže sa na tom dohodla bývalá koalícia. „Samozrejme, môže byť aj nejaké prekvapenie, ak by niektorí poslanci zahlasovali inak,” podotkol Cirner. Predčasné voľby však podľa neho určite budú a prípadný skorší termín nebude znamenať až taký veľký rozdiel.

Prečítajte si tiež:
Komisára pre deti znepokojilo prezidentkino veto zákona o profesionálnych náhradných rodičoch

Nedôvera vyslovené len druhýkrát

Cirner poukázal na to, že v histórii samostatného Slovenska bola vláde vyslovená nedôvera len druhýkrát. Prvýkrát sa to týkalo vlády Vladimíra Mečiara v roku 1994.

„Vtedy sa však veľmi rýchlo vytvorila nová koalícia a do niekoľkých dní bola vymenovaná nová vláda. My tu budeme mať od decembra minimálne šesť – sedem mesiacov a možno aj viac vládu, ktorú musí kontrolovať prezidentka a nemôže robiť zásadné rozhodnutia,”  podotkol politológ.

Zároveň si myslí, že na niektoré rozhodnutia sa podarí nájsť v parlamente dostatok hlasov, pretože aj opozícia bude mať záujem na tom, aby sa problémy nestupňovali – napríklad aby neprepadli európske peniaze z plánu obnovy a riešila sa energetická kríza.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Politológ, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: Webnoviny.sk – V parlamente už podľa Cirnera zavládla anarchia a priblížil aj najpravdepodobnejší termín volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií