Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V prieskume vedie Smer-SD, do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia

Koalícia OĽaNO a priatelia by so ziskom 7,2 percenta hlasov prekročila kvórum, ktoré na vstup do zákonodarného zboru potrebujú koalície viacerých subjektov.

20.7.2023 (SITA.sk) – Keby sa parlamentné voľby konali v polovici júla, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu Agentúry AKO pre televíziu Joj.

Viac ako sedem percent pre OĽaNO

Podľa prieskumu, ktorý agentúra robila v dňoch 10. až 17. júla na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov telefonickou formou, by koalícia OĽaNO a priatelia so ziskom 7,2 percenta hlasov prekročila kvórum, ktoré na vstup do zákonodarného zboru potrebujú koalície viacerých subjektov.

Na druhom mieste by sa podľa prieskumu vo voľbách umiestnila strana Hlas-SD, ktorú by podporilo 16,5 percenta opýtaných. Nasledujú Progresívne Slovensko (15,4 percenta), Sloboda a Solidarita (SaS) (7,6 percenta), už spomínaná koalícia OĽaNO a priatelia, Republika (6,8 percenta), Sme rodina (6,2 percenta) a KDH (5,9 percenta). Kvórum potrebné na účasť v parlamente by podľa prieskumu prekročila aj SNS so ziskom 5,1 percenta hlasov.

Demokratom sa nedarilo

Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by zostali Demokrati (2,2 percenta), Kotlebovci – ĽSNS (1,7 percenta), Szövetség–Aliancia (1,7 percenta), Maďarské fórum (1,4 percenta), Modrí/Most-Híd (1,3 percenta) alebo KSS (1 percento). Iný politický subjekt by podporilo 1,9 percenta respondentov.

Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD získal v parlamente 31 kresiel, Hlas-SD 28, Progresívne Slovensko 26, SaS 13, OĽaNO a priatelia 12, Republika 11, Sme rodina a KDH zhodne po 10 a SNS 9 kresiel. Volieb by sa podľa prieskumu určite zúčastnilo 66 percent opýtaných a skôr áno ďalších 20,2 percenta.

Naopak, určite by nešlo voliť 5,4 percenta respondentov a skôr nie ďalších 4,2 percenta. Na otázku o účasti na voľbách nevedelo odpovedať 3,9 percenta respondentov.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prieskum
Zdroj: SITA.sk – V prieskume vedie Smer-SD, do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií