fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec vychutnávania tabakovej závislosti: V Rusku zakázali fajčenie na balkónoch!

Máte tip? napíšte nám mailom

Fajčenie na balkónoch bude od 1. októbra zakázané. Protipožiarne opatrenia zahŕňajú aj zákaz grilovania či pálenia sviečok na balkónoch. 

Fajčenie je už dlhé desaťročia téma, ktorá rezonuje nielen v našej krajine, ale aj vo všetkých krajinách sveta. Mnohí proti fajčeniu bojujú zvyšovaním cien za tabakové výrobky, iní zase obmedzovaním miesta, kde si fajčiari môžu vychutnávať svoju tabakovú závislosť.

Fajčenie na balkónoch bude v Rusku minulosťou

Do boja proti fajčeniu sa pustila aj naša severná susedná krajina. Od 1. októbra už Rusov s cigaretou v ústach na balóne zrejme neuvidíte. Tak hovorí zákon, ktorý okrem fajčenia zakázal na balkóne grilovanie či pálenie sviečok. Zákaz je súčasťou nových protipožiarnych opatrení, ktoré zaviedlo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.

Za porušenie nových protipožiarnych predpisov bude previnilcom hroziť pokuta do výšky 3000 rubľov (42 eur) a ak niekto len tak zahodí zapálenú cigaretu, ktorá spôsobí požiar, bude mu hroziť trestné stíhanie.

To, ako príjmu nový zákaz tamojší obyvatelia, zrejme uvidíme už časom. Veľké mestá sú prevažne tvorené výškovými budovami. A keďže každý jeden byt má aj balkón, fajčiari si ho dosýta užívajú. Počas letnej sezóny sa priestor balkóna využíva aj na grilovanie, ktoré taktiež môže spôsobiť požiar. Aj napriek tomu, že séria zákazov je určená na prevenciu proti požiarom, fajčiari tvrdia, že je účelovo zameraná priamo na nich.  

Prečítajte si tiež:
Nad hlavami nám krúži čoraz viac dronov: čo hovorí súčasná legislatíva a aké pokuty hrozia?
Rusi si od 1. októbra na balkóne nezapália cigaretu. Zdroj: pixabay.com

Fajčiarom sa zákaz nepáči

A ako to už býva zvykom, obraňujú sa aj na sociálnych sieťach, kde svoje názory a rozhorčenie verejne zdieľajú.

„Aký má zmysel mať balkón, ak tam nemôžete fajčiť?” napísal komentátor portálu Tjournal.

„Zakázať ľuďom fajčiť na ich balkónoch je nezmyselné. Vláda jednoducho ľuďom zakazuje, aby používali svoj majetok,” píše sa zase v jednom z populárnych príspevkov na Twitteri.

K rozhorčeným ľuďom sa pridal aj Andrej Loskutov, šéf tzv. Všeruského hnutia za práva fajčiarov.

„Zakázali to už všade, kde mohli. A teraz si spomenuli, že zabudli ešte na balkóny,” povedal agentúre Interfax.

Naopak rezignovane na správu reagovala ruská televízia Kanál 5, ktorá uviedla, že „Rusi si proste budú musieť nájsť na fajčenie iné miesto.”

Nové nariadenie podporuje aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vyznáva zdravý spôsob života, športuje a fajčiarov nemá rád. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov povedal, že v jeho okolí by ste fajčiarov spočítali na prstoch jednej ruky.

Zdroj: teraz.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií