fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Slovenskom raji našli mladého losa: Záchrany sa nedočkal

Máte tip? napíšte nám mailom

Poľovníci našli mladého losa pri potoku v Slovenskom raji. Vysilené mladé zviera odmietalo jesť. Na druhý deň uhynulo. 

Nález v Národnom parku v okrese Gelnica prekvapil aj samotných poľovníkov, pretože los u nás prirodzene nežije už takmer 300 rokov. Pred stovkami rokov bol los mokraďový rovnako bežné zviera, ako je dnes medveď či vlk. Úplne iná situácia je u našich severných susedov. V poľských lesoch žijú tisícky losov a tak je zrejmé, že mladého losa k nám “zavialo” z poľskej strany. 

Mladého losa sa nepodarilo zachrániť

Ešte počas minulého týždňa videli lesníci losicu aj s dvomi mladými. Poľovníci z Obecného poľovníckeho združenia Mníšek nad Hnilcom už našli len jedno z mláďat. Aj napriek tomu, že mu dávali jesť a snažili sa ho zachrániť, na druhý deň uhynulo.  

View this post on Instagram

#zveropark

A post shared by Vladimir Niko Nikodem (@vladimirnikodem) on

K mláďaťu sa dostali ako poslední ochranári. Losíča sa však nachádzalo v nedostupnom teréne a kým stihli privolať veterinára, zviera uhynulo.  

„Ľudia na losa u nás pozerajú ako na čudo. Všetky losy, čo sa u nás doteraz objavili buď uhynuli samé alebo boli zastrelené. Alebo nevieme, kde skončili. Je to veľké lákadlo aj pre poľovníkov,“ povedal pre aktuality.sk zoológ.

Ak by ste  predsa len chceli vidieť majestátne severské zviera na vlastné oči, nemuseli by ste cestovať ďaleko. Aj napriek tomu, že u nás nežijú vo voľnej prírode, niekoľko z nich by ste našli na losích farmách. V obci Revištské Podzámčie v okrese Žarnovica sa nachádza Zveropark, kde by ste losy mohli dokonca aj nakŕmiť.  

https://www.instagram.com/p/B1TVI9QIV9J/

Losa si naši predkovia pred 300 rokmi vyhubili sami. Dopomohli k tomu bieda a hlad, no aj losia povaha. Ak sa toto veľké zviera dostane do úzkych, nespráva sa ako ostatné zvieratá. Namiesto toho, aby sa vydalo no na útek, zostane stáť na mieste a premýšľať. 

Pred rokmi sa skupinka nadšencov rozhodla, že do našich lesov vráti losa, pretože aj keď to tak vôbec nevyzerá, aj losy boli súčasťou našej prírody. Ich snaha však narazila na zásadný problém. Chýbali peniaze.

Zdroj: aktuality.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií