fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Taliansku sa objavil ružový sneh. Vedci varujú, že zmizla už šestina z alpských ľadovcov

Vrchná časť ľadovca Presena v talianskych Alpách mení farbu na ružovú. Hoci je toto sfarbenie pôsobivé, v skutočnosti robí ľadovec zraniteľnejším pred nepriaznivými klimatickými zmenami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Za ružovým snehom v talianskych Alpách na ľadovci Presena stoja zelené riasy chlamydomonas nivalis, ktoré sa vyskytujú ako v Alpách, tak aj v oblastiach okolo severného polárneho kruhu či v Antarktíde, informuje ČT24.

Tieto riasy sú pod snehom a ľadom za normálnych okolností neaktívne, avšak cez leto môžu nastať vhodné podmienky na to, aby sa začali rozmnožovať a sfarbovať sneh. Zelený sneh sa napríklad vyskytuje v niektorých lokalitách pri pobreží Antarktídy.

Sneh v Alpách má však ružovú farbu, a to z dôvodu, že keď sú riasy chlamydomonas nivalis vystavené ultrafialovému žiareniu, zmenia svoju farbu na ružovú alebo dokonca až červenú.

Tým, že sa riasy premnožili, robia tento taliansky ľadovec zraniteľnejším pred klimatickými zmenami. Čím je ľadovec tmavší, tým menej svetla odráža, a tak dochádza k rýchlejšiemu topeniu ľadovcov.

Štúdia v časopise Nature uvádza, že od prelomu milénia zmizla z alpských ľadovcov už šestina ľadu.

Najviac ľadu sa topí v okrajových častiach Álp, pričom v centrálnych častiach ešte k topeniu nedošlo do výraznej miery. Najvyššie straty v topení ľadovcov zaznamenali zatiaľ švajčiarske Alpy.

Prečítajte si tiež:
Skúšate to bez topánok? "Na boso" môže byť aj nebezpečné, na TOTO si dajte pozor!

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií