fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V USA sú neväčšie protesty od roku 1968. Demonštranti podpaľujú policajné autá a ignorujú zákaz vychádzania

Násilné protesty v mestách v USA pokračujú už šiestu noc vyvolaných smrťou afroameričana Georga Floyda.

Máte tip? napíšte nám mailom

Desiatky miest uvalili zákaz vychádzania napriek tomu ich veľa ľudí ignorovalo, čo viedlo k ostrým stretom s políciou informuje BBC.

Polícia čelila demonštrantom v New Yorku, Chicagu, Philadelphii a LA, pričom použili slzný plyn a varovné výstrely, aby sa pokúsili rozptýliť davy.

Demonštrujúci zapálili policajné vozidlá a obchody vyplienili vo viacerých mestách.

Krajina pociťuje najrozšírenejšie rasové turbulencie a občianske nepokoje od odporu atentátu na Martina Luthera Kinga v roku 1968.

Demonštrácie rozpútalo video afroameričana Georga Floyda, ktorého zatkli v Minneapolise. Biely policajný dôstojník, mu kľačal na krku, aj keď sa priznal, že nemôže dýchať a upadol do bezvedomia, neskôr zomrel.

Prípad Floyda veľmi nahneval miestnych hlavne policajnými vraždami čiernych Američanov a rasizmom. Sledujú tak významné prípady Michaela Browna vo Fergusone, Eric Garnera v New Yorku a ďalších, ktoré viedli hnutie Black Lives Matter.

Rozhorčenie pre mnohých odrážajú aj roky frustrácie nad sociálno-ekonomickou nerovnosťou a diskrimináciou, najmä v samotnom Minneapolise, kde zomrel George Floyd .

Čo sa stalo pri posledných protestoch?

Okolo 16 000 vojakov Národnej gardy – americkej rezervnej vojenskej sily pre domáce núdzové situácie – bolo nasadených na riešenie nepokojov v 24 štátoch a vo Washingtone DC, kde sa v nedeľu večer zhromaždili davy blízko Bieleho domu.

Prečítajte si tiež:
Seriál MASH prišiel o ďalšiu legendu, Timothy Brown zomrel

Demonštranti zapálili oheň na budovách, vrátane historického kostola známeho ako kostol prezidentov a hádzali kamene na políciu. Polícia použila slzný plyn ako odpoveď.

V Louisville v Kentucky bol po polnoci zastrelený muž pri konfrontácii

V Louisville v Kentucky bol po polnoci zastrelený muž pri konfrontácii demonštrantov, polície a národnej gardy.  Rovnako ako v piatok a sobotu, demonštrácie, ktoré boli počas dňa pokojné, opäť v noci upadli do násilia.

Demonštrujúci skákali a poškodzovali policajné autá. Dokonca ich vo viacerých mestách aj zapálili, polícia naďalej reagovala iba slzným.

Podľa tlačovej agentúry Associated Press bolo za niekoľko dní zatknutých najmenej 4 400 ľudí za trestné činy vrátane blokovania diaľnic, rabovania a porušovania zákazu vychádzania.

Prezident Trump v pondelok oznámil guvernérom štátnej správy pri videokonferencii, že vyzerajú „slabo“ . „Musíte dominovať, ak nevládnete, strácate čas,“ uviedol prezident.

Pondelok a utorok večer bolo vo Washingtone DC uložený zákaz vychádzania.

Prečítajte si tiež:
Požiar pri Černobyle zvyšuje radiáciu a stále nie je pod kontrolou

V Minneapolise bol vodič nákladného automobilu zatknutý po tom, čo údajne porušil cestnú bariéru a pridal sa k davu demonštrantov, ktorí pochodovali po hlavnej diaľnici. Vodič bol prevezený do nemocnice s ľahkými zraneniami a neskôr do okresného väzenia.

Guvernér Minnesoty Tim Walz povedal, že motív vodiča je nejasný.

Zdá sa, že mnohé videá zdieľané na sociálnych médiách ukazujú, že poriadková polícia neprimerane reaguje na demonštrantov.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj BBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií