fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vagnerova skupina sa stala kľúčovou súčasťou ruskej kampane na Ukrajine, Prigožin ju mal financovať z vládnych zákaziek

Zakladateľ Vagnerovcov Prigožin „pravdepodobne čiastočne financoval organizáciu prostredníctvom nafúknutých vládnych zákaziek zadaných jeho ďalším spoločnostiam“, uvádza britské ministerstvo.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Žoldnierska Vagnerova skupina sa stala kľúčovou súčasťou ruskej kampane na Ukrajine. Vo svojej piatkovej správe o vojne na Ukrajine to konštatuje britské ministerstvo obrany, informuje spravodajský portál Sky News. Vagnerova skupina v súčasnosti takmer určite velí na Ukrajine do 50-tisíc bojovníkom, konštatuje rezort.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ešte 27. decembra sa podľa Zjednoteného ruského štátneho registra Vagnerova skupina formálne zaregistrovala ako právnická osoba. Skupina deklarovala svoju hlavnú činnosť ako „poradenstvo v oblasti riadenia“, ale zatiaľ nie je jasné, do akej miery bude subjekt využívaný na správu polovojenských aktivít Vagnerovcov. Súkromné vojenské spoločnosti sú pritom v Rusku stále nezákonné.

Zakladateľ Vagnerovcov Jevgenij Prigožinpravdepodobne čiastočne financoval organizáciu prostredníctvom nafúknutých vládnych zákaziek zadaných jeho ďalším spoločnostiam“, uvádza tiež ministerstvo. Cieľom spomenutej registrácie je podľa neho pravdepodobne maximalizovať Prigožinov komerčný zisk a ďalej legitimizovať čoraz významnejšiu organizáciu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vagnerovci, Wagnerova skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Vagnerova skupina sa stala kľúčovou súčasťou ruskej kampane na Ukrajine, Prigožin ju mal financovať z vládnych zákaziek © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusko presadzuje bezohľadané praktiky pri ohlásenej mobilizácii, polícia násilne stiahla študentov z vyučovania (video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií