Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vakcína proti koronavírusu COVID-19: Vedci testujú liečivá na Ebolu aj antimalariká

V súčasnosti neexistuje vakcína proti koronavírusu COVID-19. Antibiotiká sú neúčinné, pretože koronavírus COVID-19 je vírusová infekcia a nie bakteriálna. Ide o infekčné ochorenie spôsobené novým koronavírusom objaveným po prepuknutí choroby v čínskom meste Wu-han v decembri 2019.

Od počiatočného ohniska sa tento koronavírus, známy ako SARS-CoV-2 (Covid19), rozšíril do viac ako 150 krajín po celom svete a ovplyvnil tisíce ľudí. Lekári preto intenzívne pracujú na vakcíne, ktorá by dokázala vyliečiť ľudí nakazených vírusom COVID-19.

Zatiaľ neexistuje žiadna vakcína proti novému koronavírusu. Vedci však v súčasnosti pracujú na vytvorení vakcíny špecifickej pre tento vírus, ako aj na prípadnej liečbe COVID-19.

Príznaky koronavírusu COVID-19

Toto ochorenie s veľkou pravdepodobnosťou vyvoláva príznaky predovšetkým u dospelých. Väčšina ľudí infikovaných COVID-19 má tieto príznaky:

  • horúčka,
  • kašeľ,
  • sťažené dýchanie,
  • únava,
  • bolesť kĺbov.

Aký typ liečby je k dispozícii pre nový koronavírus?

Liečba antibiotikami je rovnako neúčinná, pretože COVID-19 je vírusová infekcia a nie bakteriálna.

Ak sú príznaky závažnejšie, lekár alebo hospitalizácia v nemocnici môžu poskytnúť podpornú liečbu. Tento typ liečby môže zahŕňať:

  • tekutiny na zníženie rizika dehydratácie,
  • lieky na zníženie horúčky,
  • v ťažších prípadoch kyslík,

Ľudia, ktorí majú ťažkosti s dýchaním kvôli COVID-19, môžu potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu.

Ako sa hľadá účinná liečba?

Vakcíny a možnosti liečby COVID-19 sa v súčasnosti skúmajú po celom svete. Existujú dôkazy o tom, že určité lieky môžu mať potenciál účinne predchádzať chorobám alebo liečiť, respektíve pomôcť nakazeným osobám v lepšom znášaní príznakov COVID-19.

Najskôr však musia vedci urobiť randomizované kontrolované štúdie.

Randomizované znamená, že prebehlo náhodné rozdelenie ľudí na vopred určené skupiny tak, aby sa vyhlo vplyvu čo i len podvedomého rozdeľovania ľudí do skupín podľa ich klinického stavu.

Kontrolované znamená, že štúdia má vopred stanovený priebeh, do detailov spísaný protokol, rozpísaný každý jeden postup a všetko sa kontroluje tímom ľudí vrátane externých auditov.

V skratke to znamená, že potenciálne vakcíny a iné druhy liečby budú k dispozícií až o niekoľko mesiacov. Môže to však potrvať aj dlhšiu dobu.

Tieto možnosti liečby sa v súčasnosti skúmajú v rámci ochrany pred SARS-CoV-2 a liečby symptómov COVID-19.

Remdesivir

Remdesivir je experimentálne širokospektrálne antivírusové liečivo pôvodne určené na liečbu Eboly. Vedci na základe skúmania izolovaných buniek z roku 2005 zistili, že remdesivir je vysoko účinný v boji proti novému koronavírusu.

Aplikovanie tejto liečby na ľudí doposiaľ nie je schválené, ale v Číne sa uskutočnili dva klinické testy tohto lieku. Jedno klinické skúšanie nedávno schválila aj FDA v Spojených štátoch.

Chlorochín

Chlorochin je liečivo, ktoré sa používa na boj proti malárii a autoimunitným ochoreniam. Používa sa už viac ako 70 rokov a považuje sa za bezpečné. Vedci štúdiami uskutočnenými v skúmavkách zistili, že tento liek je tiež účinný v boji proti vírusu SARS-CoV-2.

Najmenej 10 klinických testov sa v súčasnosti zaoberá potenciálnym použitím chlórchínu ako možnosti na boj proti novému koronavírusu.

Lopinavir a ritonavir

Lopinavir a ritonavir sa predávajú pod názvom Kaletra a sú určené na liečbu HIV. V Južnej Kórei dostal 54-ročný muž kombináciu týchto dvoch liekov a mal významne znížené hodnoty koronavírusu v tele.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže byť užívanie Kaletry v kombinácii s inými liečivami značným prínosom.

APN01

V Číne sa majú čoskoro začať klinické štúdie s cieľom preskúmať potenciál lieku s názvom APN01 v boji proti novému koronavírusu.

Vedci, ktorí prvýkrát vyvinuli APN01 na začiatku 21. storočia, zistili, že určitý proteín nazývaný ACE2 sa podieľa na infekciách SARS. Tento proteín tiež pomohol chrániť pľúca pred poškodením v dôsledku respiračných ťažkostí.

Z nedávneho výskumu vyplýva, že koronavírus z roku 2019, podobne ako SARS, používa na infikovanie buniek u ľudí aj proteín ACE2.

Randomizovaná štúdia sa bude zaoberať účinkom lieku na 24 pacientov počas jedného týždňa. Polovica účastníkov štúdie dostane liek APN01 a druhá polovica dostane placebo. Ak budú výsledky dobré, uskutočnia sa väčšie klinické testy.

Favilavir

Čína schválila použitie antivírusového lieku favilaviru na liečenie symptómov COVID-19. Liek bol pôvodne vyvinutý na liečenie zápalu v nose a krku.

Aj keď výsledky štúdie ešte neboli zverejnené, v klinickej štúdii so 70 ľuďmi sa liek preukázal ako účinný pri liečbe symptómov COVID-19.

Zdroj healthline
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií