fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vakcíny na koronavírus sa vyrábajú. Kedy budú dostupné?

Mnoho ľudí obklopuje domáca izolácia v snahe spomaliť šírenie COVID-19. Nastupuje ponorková choroba. Vakcíny na koronavírus stále v nedohľadne.

Máte tip? napíšte nám mailom

Preto u viacerých vyvstáva otázka: ako dlho to potrvá? Vývoj protilátky je totiž jedným z najdôležitejších faktorov pri potláčaní ohniska nákazy. O realizáciu sa usilovali a naďalej usilujú vedci z celého sveta. Uvidíme vakcíny na koronavírus vôbec niekedy?

Spoločnosti a inštitúcie v rôznych krajinách vyvíjajú vakcíny proti najväčšiemu strašidlu dnešných dní. Americký Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby (NIAID) nedávno začal klinické testy, čím sa prvýkrát skúša experimentálna vakcína na ľudských pacientoch. Tá bola vyvinutá v spoluprácu s biotechnologickou spoločnosťou Moderna so sídlom v Massachusetts. V Číne získala súhlas čínskej vlády na začatie testovania vlastnej vakcíny firma CanSino Biologics.

Americké vakcíny na koronavírus používajú „RNA messenger,“ aby imunitnému systému poskytol genetický plán obrany. Vývoj prístupu je údajne rýchlejší ako u tradičných dávok. Riaditeľ NIAID Anthony Fauci povedal výboru pre dohľad, že „do fázy 1 (klinického testovania) sa dostal v priebehu niekoľkých mesiacov, čo je najrýchlejší postup, aký zažil.“ Fáza 1 zrejme potrvá niekoľko mesiacov. To by znamenalo, že do fázy 2 sa NIAID dostane v lete a do fázy 3 na jeseň. Vakcína by teda mohla byť pripravená začiatkom roka 2021.

Prečítajte si tiež:
Alergia a koronavírus: Aký je medzi nimi rozdiel?

Fauci zdôraznil, že proces vývoja vakcíny na koronavírus, ktorá by bola bezpečná na použitie, bude trvať približne 18 mesiacov. Dodal, že každý, kto si myslí, že to môžu urýchliť, je na omyle. Skratky by mohli mať deštruktívne následky.

Preto je vhodné byť skôr skeptický voči senzačným titulkom o tom, ako sú experti vzdialení len „krôčik od vakcíny na koronavírus.“ Dramatické správy sú skvelé na návštevnosť webov, ale ľudí môžu v konečnom dôsledku len znechutiť tým, že im dávajú falošné nádeje na skorý liek.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj NIAID Bloomberg University of Cambridge

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií