fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Valdis Dombrovskis schladil nádeje Bulharska na prijatie eura v januári 2024, krajina nespĺňa dôležité kritérium

Vzhľadom na vysokú infláciu sa podľa podpredsedu Európskej komisie Bulharsko nestane členom eurozóny skôr ako na začiatku roku 2025.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.2.2023 (SITA.sk) – Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis vo štvrtok schladil nádeje Bulharska na rýchle prijatie spoločnej európskej meny, keďže krajina neplní všetky požadované kritéria pre vstup do eurozóny. Pred stretnutím s bulharskými predstaviteľmi Dombrovskis novinárom povedal, že krajina sa nestane členom eurozóny skôr ako na začiatku roku 2025.

Bulharsko dúfa, že euro podporí ekonomiku krajiny a jej finančnú bezpečnosť. Hlavné politické strany vyhlásili za prioritu vstup krajiny do eurozóny 1. januára 2024. Dombrovskis však zdôraznil, že hlavnou prekážkou Bulharska je inflácia, ktorá je mimoriadne vysoká odvtedy, ako Rusko vlani začalo inváziu na Ukrajinu.

Bulharsko spĺňa kritériá v oblasti verejných financií, dlhodobých úrokových sadzieb a stability výmenného kurzu, ale výrazne nespĺňa kritérium v oblasti inflácie. V závere minulého roka totiž bola medziročná harmonizovaná inflácia v krajine na úrovni 14,3 percenta.

Viac k témam: Eurozóna, Inflácia, spoločná európska mena
Zdroj: SITA.sk – Valdis Dombrovskis schladil nádeje Bulharska na prijatie eura v januári 2024, krajina nespĺňa dôležité kritérium © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Vojna na Ukrajine sa bude riešiť aj počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ruskí vládni predstavitelia pozvaní neboli
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií