fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Včelí hotel v Bratislave: Prečo by sme mali včely chrániť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Za život na tejto planéte vďačíme najmä včelám, ktorých je však stále menej. Na Slovensku je včelí hotel aj v Bratislave a posolstvo je jasné – musíme ich chrániť a vážiť si ich.

Včelí hotel na ochranu včiel

Vedeli ste o tom, že včely sú jediný druh hmyzu, ktorý produkuje niečo, čo človek môže zjesť? Vďaka nim sa dokážu rastliny reprodukovať a existuje na Zemi život. Kvôli znečisteniu planéty, globálnemu otepľovaniu a používaniu pesticídov hynú rýchlejšie a viac ako kedykoľvek inokedy potrebujú našu ochranu a pozornosť. Aj preto vznikol minulý rok na streche jedného z bratislavských hotelov včelí hotel. Cieľom je prispieť k ekologickému chovu včiel a vytvoriť im prirodzené podmienky pre život v meste. Nebolo by úžasné pri prechádzke mestom sledovať terasy hotelov a domov posiate kvetmi a včelami?

https://www.instagram.com/p/Bv6_Nf_F7w2/

Od myšlienky po úspešnú realizáciu

Za včelí hotel v Bratislave vďačíme Rastislavovi Pavlišinovi, je akcionárom hotela NH Bratislava Gate One. Ako nadšený včelár začal rozširovať počet svojich včelích rodín a túži potom, aby sa tým inšpirovali aj iné hotely. Ako to funguje? Včely letia približne 5 km od hotela, kde by mal byť dostatok zelených plôch. Tu môžu zbierať peľ a produkovať tak dostatok zdravého a kvalitného medu. Čo to prinesie hotelu? Možnosť zaradiť do ponuky maškrty z pravého  medu, ktoré ocenia aj hostia.

Prečítajte si tiež:
Google zverejnil, čo Slováci v tomto roku vyhľadávali najviac: Toto sme "gúglili" najčastejšie

https://www.instagram.com/p/B3-cxVsnCMi/

Pomôcť môže každý z nás

O tom, že bez včiel by sme za pár rokov umreli, niet pochýb. Zhodujú sa na tom mnohí odborníci. Ruku k dielu môže priložiť každý z nás, aby zachránil malé usilovné včielky. Jeden z najkrajších spôsobov je nasadiť kvety, ktoré budú včely opeľovať. Milujú levanduľu, šalviu, lúčne kvety, materina dúška, mäta alebo medovka. Dnes už v obchodoch kúpite zmesi semienok, z ktorých vyrastú tie najlepšie kvety pre včely. Ak nemáte záhradu, vysadiť môžete aj balkón alebo strechu  – fantázii sa medze nekladú. Dôležité je ale vyhnúť sa pesticídom, ktoré stoja za zvýšenou úmrtnosťou včiel.

Včelí hotel aj doma

Nechajte sa inšpirovať bratislavským hotelom a postavte si svoj vlastný včelí hotel. Potrebujete len drevenú konštrukciu, kde včely nájdu dvoje útočisko. Umiestniť ho zasa môžete na záhradu alebo balkón a sledujte, ako si osamelé včely nájdu cestu do vášho hotela. Ak sa rozhodnete kúpiť si domov med, nájdite si našich slovenských včelárov. Okrem toho, že ich podporíte v ich ťažkej práci, si kúpite kvalitný produkt.  Med je totiž už po stáročia známy nielen ako lahôdka, ale aj všeliek a pomocník pre krásu.

https://www.instagram.com/p/B3-cxVsnCMi/

Včely sú neúnavné a pracovité

Ochránite ich aj tak, že sa ich naučíte rozpoznať od iných druhov hmyzu, napríklad ôs. Stačí ich len neprovokovať a správať sa pri nich pokojne. Tak sa nestane, že by vás bodli a následne zomreli. Obdivovať na nich môžeme ich pracovitosť a húževnatosť. Sú veľmi solidárne a o svoje zásoby sa medzi sebou delia až do úplného konca. Čo poviete, nemali by sme si ako ľudstvo zobrať príklad z týchto malých a šikovných tvorov?

Prečítajte si tiež:

Včelár Števko: Včely si zachovali frekvenciu Zeme, tá naša sa už dávno zmenila. Preto nás nabíjajú energiou (ROZHOVOR)

Zdroj: bratislava.dnes24.sk  style.hnonline.sk  refresher.sk  nzr.trnava.sk dobrenoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií