fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci majú riešenie na ekologickú krízu: Pomôže to?

Máte tip? napíšte nám mailom

Nový výskum dokazuje, že zmena podnebia, extrémne počasie a ľudský zásah do prírody spôsobuje kolaps globálnej biodiverzity a ekosystémov v trópoch. Vedci preto tvrdia že túto katastrofu dokáže zmierniť iba medzinárodná dohoda zameraná na zníženie emisií oxidu uhličitého. Problém už nestačí riešiť len lokálne. Klimatická kríza postihla celý svet.

Najnovšia štúdia mapovala viac ako 100 miest, v ktorých boli tropické pralesy a koralové útesy postihnuté hurikánmi, povodňami, extrémnym suchom či požiarmi. Vedci tak získali prehľad, do akej miery sú tieto rozmanité ekosystémy postihnuté klimatickými zmenami. Niet pochýb o tom, že za klimatickú krízu si môže ľudstvo samo. Medzinárodní vedecký tím sa domnieva, že jediným riešením je globálna spolupráca.

Rozmanitosť sa drasticky stráca, tvrdia vedci

„Tropické lesy a korálové útesy sú veľmi dôležité pre globálnu biodiverzitu, takže je mimoriadne znepokojujúce, sú stále viac postihnuté zmenou podnebia a ničivým ľudským zásahom,“ poznamenal vedúci výskumný pracovník Filipe Franca. Obrovským problémom je odlesňovanie, nadmerný rybolov a extrémne znečisťovanie. Znižuje sa tak rozmanitosť a schopnosť fungovania ekosystémov.

Prečítajte si tiež:
Príroda zabodovala: TOTO je mačka s ľudskou tvárou. Roztomilá či desivá?

Morská ekologička Cassandra E. Benkwittová uviedla, že klimatické zmeny zapríčiňujú intenzívnejšie a častejšie búrky a otepľovanie morí. „V prípade korálových útesov tieto extrémne udalosti znižujú živú koralovú pokrývku a spôsobujú dlhotrvajúce zmeny v spoločenstve koralov aj rýb,“ vysvetlila Benkwittová.

Vedci majú riešenie na ekologickú krízu: Pomôže to?

Zasiahnutá je tiež fauna a flóra

V ohrození sú tiež tropické lesné druhy živočíchov a rastlín. Kvôli ničivým hurikánom zahynulo množstvo vtákov či hmyzu. Napríklad, na Karibských ostrovoch extrémne poveternostné udalosti vyhubili voľne žijúce zvieratá. Ich počet preto klesol na viac než polovicu. „Vidíme ďalšiu vlnu globálneho vyhynutia tropických vtákov. Rozpad lesov znižuje populácie zvierat na kritickú úroveň,“ uviedol doktor Alexander Lees.

Krízu môže poraziť iba kooperácia

Experti si uvedomujú, že situácia je skutočne vážna. Navrhujú preto celosvetovú kooperáciu. „Lokálne riešenie problému nemusí stačiť, treba sa zamerať na globálne problémy, ktoré vznikajú kvôli zmene podnebia,“ uviedli vedci. Globálna kríza prerástla do celosvetových rozmerov. Podľa vyhlásení odborníkov ju už nedokážu zastaviť „vybraní“ jedinci. Nádej spočíva v celospoločenskej snahe.

Vedci majú riešenie na ekologickú krízu: Pomôže to?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií