Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci sa rozhodli pomôcť chudobným Indom špeciálnym robotom. Ten im má pomáhať s vodou

Vedci sa rozhodli pomôcť a zároveň viedli zaujímavý výskum…

Väčšina sveta si pri robotoch predstaví moderné technológie a spoločnosť, nemusí to byť vždy tak. Dôkazom toho je aj štvorkolesový robot nazvaný Husky, ktorého zaslali do Indie, aby pomáhal ľuďom v odľahlých dedinách.

Počítačový vedec z Univerzity v Glasgowe, doktor Amol Deshmukhsa rozhodol skúmať, ako by moderné technológie mohli pomôcť chudobných ľudom, ktorí žijú na odľahlých miestach. Keď raz navštívil indickú dedinu Ayyampathy, prišiel s nápadom vytvoriť robota, ktorý by miestnym pomáhal so zhromažďovaním vody, ktorá je tam len ťažko dostupná.

Keďže v Indii je viac než polovica obyvateľstva bez vodovodu, ľudia tu často musia po vodu chodiť aj niekoľko hodín v náročnom teréne. V tomto mal robot Husky uľahčiť život dedinčanom z Ayyampathy. Husky je diaľkovo ovládaný a špecializovaný na prepravu veľkého množstva vody a dokáže sa pohybovať aj v náročnom teréne.

S pomocou jedenástich dobrovoľníkov z dediny dokáže Husky tri 20 litrové nádoby s vodou. Okrem toho tento robot imituje mužský hlas, aby sa mohol dedinčanom poďakovať za pomoc, poradil im, kam umiestniť vodu a dokonca ich dokáže aj upozorniť na to, aby si nezabudli umyť ruky.

Okrem tejto robotickej pomoci sa rozhodli vedci skúmať, ako dedinčania budú reagovať na takýto moderný predmet. Doktor Deshmukh sa na margo výskumu vyjadril takto: „Väčšina výskumov sa doteraz zameriavala na interakcie medzi človekom a robotov v laboratóriách v mestskom prostredí. My sme chceli zistiť, ako by na roboty reagovali ľudia z výrazne vzdialených vidieckych oblastí.“

Už po niekoľkých dňoch výskumníci zistili, že vidiečania vnímajú Huskyho pozitívne a veľmi sa z neho tešili, pretože im uľahčil život. Keď sa vedci spýtali miestnych na pohlavie robota, viac ako tretina ľudí odpovedala, že ho považujú za ženu, aj napriek mužskému hlasu. Vnímali ho takto predovšetkým preto, že v Indii zabezpečujú vodu predovšetkým ženy.

„Je samozrejmé, že takéto roboty, ktoré slúžia na úsporu ľudských síl, prinášajú množstvo výhod pre ľudí zo vzdialených oblastí a v budúcnosti preto chceme spolupracovať s našimi indickými partnermi, aby sme tieto problémy detailnejšie preskúmali,“ dodáva Deshmukh.

 

 

Zdroj: Good News Network

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií