fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci tvrdia, že psy dokážu rozumieť ľuďom lepšie, ako sme si doteraz mysleli

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či psy rozumejú ľudskej reči? Či slová povzbudenia, lásky a pochvaly vedia dešifrovať alebo nie? Vedci zistili, že psy dokážu rozumieť ľuďom lepšie, ako sme si doteraz mysleli.

Vedci z Univerzity Eötvös Loránd z Maďarska zistili zaujímavé novinky, ktoré potešia milovníkov psov!

Odborníci skúmali mozgovú aktivitu u 13 rodinných psoch. Tí museli byť dobre vycvičení, aby si dokázali ľahnúť a zostať tak dlhšiu dobu. Počas štúdie počúvali psy svojich trénerov, ktorí im rozprávali rôzne slová s rôznou intonáciou. Výsledkom bolo zistenie, že psy reagovali ľavou hemisférou viac na zmysluplné slová, výrazy, pričom pravá reagovala na intonáciu.

psy

Výsledkom bolo zistenie, že psy dokážu rozdeľovať medzi tým, čo im hovoríme a tým, ako im to hovoríme. Aj oni používajú ľavú mozgovú hemisféru na spracovanie slov a pravú hemisféru na rozoznanie intonácie.

Toto zistenie je veľkým krokom k pochopeniu toho, ako psy chápu ľudskú reč a jej výsledky môžu pomôcť k účinnejšej komunikácií medzi ľuďmi a psami.

Zdroj: familydogproject.elte.hu

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií