fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci zistili, že Alexa počúva častejšie, ako si myslíte

Inteligentní digitálni asistenti začínajú fungovať pri konkrétnom hesle na prebudenie. Alexa počúva, aj keď žiadne heslo nezaznie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Tím vedcov zo Severovýchodnej univerzity v Massachusetts a londýnskej Imperial College uskutočnil experiment, aby zistil, ako náchylné sú tzv. smart speakers k náhodným aktiváciám prostredníctvom nesprávnej interpretácie slov. Čo ak nás Alexa počúva stále?

Výskum zistil, že pri bežnom používaní môže dôjsť k nezamýšľaným aktiváciám až 19-krát denne, zatiaľ čo najdlhšie aktivácie môžu trvať až 43 sekúnd. Aktiváciou sa myslí množstvo času, po ktorom je zariadenie v bdelom stave a nahráva zvuky a slová.

Pomôcky, použité pri výskume, zahŕňali reproduktor prvej generácie Google Home Mini, Apple HomePod, Harman Kardon Invoke, dve zariadenia Amazon Echo Dot druhej generácie (heslá na prebudenie: Alexa, Amazon, Echo, Computer) a dve Amazon Echo Dot tretej generácie s rovnakými heslami.

Pozor! „Veľká“ Alexa počúva!

Namiesto toho, aby ľudia čítali pripravené slová alebo frázy, experiment nastavil reproduktory, aby počúvali zvuky rôznych televíznych šou. Medzi nimi bol seriál The Office, Teória veľkého tresku, Západné krídlo alebo Narcos.

Dôkaz o tom, že by inteligentné reproduktory vytvárali zvukový záznam nonstop, sa nenašiel. Ale zistilo sa, že k neúmyselným aktiváciám dochádza príliš často, pričom u zariadenia Apple HomePod najčastejšie. Tím poznamenal, že keď experiment opakoval, chybné aktivácie nenastali vždy s rovnakými slovami. Podľa nich by sa dala zistiť určitá náhodnosť v spôsobe, akým inteligentné zariadenia rozoznávajú heslá na prebudenie.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Nedotýkať sa tváre! Vibračný náramok ti udrží ruky na uzde

Akoby sme očakávali, väčšina nezamýšľaných aktivácií bola spôsobená slovami, ktoré sa rýmujú s hlavným heslom. To znamená, že ak nezachytíte odpoveď zariadenia, ani si neuvedomíte, že Alexa počúva. Výskumný tím píše:

„Hlasoví asistenti sa v našich domovoch, kanceláriách a verejných priestoroch stávajú všadeprítomnými. Aj keď je to vhodné, systémy vyvolávajú dôležité obavy, týkajúce sa ochrany osobných údajov. Konkrétne, čo presne tieto systémy zaznamenávajú zo svojho okolia. Môžu zachytiť citlivé a osobné rozhovory, ktoré nemali byť so spoločnosťami alebo ich dodávateľmi nikdy zdieľané.“

Vedci poukazujú na fakt, že táto oblasť záujmu nie je len hypotetickým problémom paranoidných užívateľov. Hovoria o množstve nedávnych správ o inteligentných reproduktoroch, ktoré nahrávajú zvuky, alebo spoločnostiach, ktoré počúvajú úryvky súkromných debát. Ospravedlňujú to tvrdením, že tak zlepšujú presnosť a služby digitálnych asistentov.

Došlo aj k ďalším bizarným udalostiam. Neúmyselná aktivácia Amazon Echo viedla k odoslaniu súkromnej konverzácie jednému z kontaktov vlastníka. V Spojených štátoch Alexa privolala políciu k hádke mladého páru, hoci Amazon tvrdil, že nie je schopná privolať pohotovostné zložky.

Prečítajte si tiež:
Facebook od základov mení koncept – zabudnite na scrollovanie či Messenger
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj moniotrlab.ccis.neu.edu The Guardian Buzzfeednews

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií