Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Krv sa jej sfarbila na modro! Vedľajší účinok lieku stál Američanku takmer život

Mladú Američanku priviezli na pohotovosť po neustupujúcich závratoch a ťažkostiach s dýchaním. Jej koža, nechty rovnako aj krv, ktorú jej odobrali boli modré. Vedľajší účinok lieku ju stál takmer život.

„Modrá krv“ je v prenesenom význame symbolom šľachty. Avšak v reálnom živote, je takéto sfarbenie nie len nezvyčajné, ale aj nebezpečné.

Modrá krv

Mladá žena sa po neustupujúcich závratoch a silných problémoch s dýchaním rozhodla navštíviť lekára. Keď dorazila na pohotovosť do nemocnice v Providence na ostrove Rhode Island v USA mala obrovský strach. K neutíchajúcim problémom sa pridalo veľmi podivné sfarbenie pokožky a nechtov. Lekári vykonali okamžité vyšetrenia, vrátane odberu krvi. Hneď po odobratí vzorky sa jej krv v striekačke zmenila na modrú.

Možno tu budem pracovať ešte ďalších 20 rokov a už nikdy nič také neuvidím,“ uviedol Doktor Otis Warren, ošetrujúci lekár mladej ženy.

Už na základe prejavených príznakov im však bolo jasné, že táto 25– ročná Američanka je vo veľmi nebezpečnom stave, pri ktorom krv človeka neprenáša dostatočné množstvo kyslíka. Označuje sa to aj ako hethemoglobinémia. Rýchly zákrok lekárov a správne nasadenie liekov zabránilo tomu najhoršiemu a mladá Američanka je našťastie v poriadku.

Krvné výsledky neskôr len potvrdili domnienky lekárov. Hodnota methemoglobínu v tele tejto mladej ženy bola 44%. Ak dôjde k prekročeniu 50-percentnej Hranice, postihnutému pacientovi hrozí smrť.

Krv sa jej sfarbila na modro: Vedľajší účinok lieku proti bolesti ju stál takmer život - klocher.sk
Zdroj: Massachusetts Medical Society

Čo vyvolalo hethemoglobinémiu?

Hethemoglobinémiu mladej Američanke vyvolal vedľajší účinok lieku proti bolesti. Ten obsahoval benzokaín, ktorý je súčasťou mnohých anestetických prípravkoch a bežne u ľudí nevyvoláva reakcie. Avšak u tejto ženy nastal presný opak. V dôsledku užitia tohto lieku nastala u mladej ženy methemoglobinémia a teda, jej krv už nedokázala uvoľňovať kyslík do okolitého tkaniva. Následne začala pokožka ženy modrať. Aby lekári ženu zachránili, aplikovali jej priamo do krvného obehu liek s názvom metylénová modrá. Vďaka nemu sa hemoglobín aktivoval a dokázal pracovať 5-krát rýchlejšie, ako za bežných podmienok.

Doposiaľ nie je jasné, akú dávku lieku proti bolesti užila žena. Avšak v niektorých prípadoch môže byť aj malá dávka pre niektorých ľudí smrteľne nebezpečná.

Čítajte tiež:

17-ročné dievča si objednalo vraždu rodičov. Polícia ju už obvinila

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií