fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vegánstvo: 100-ročný kardiochirurg prehovoril, prečo žije týmto životným štýlom už 50 rokov!

Máte tip? napíšte nám mailom

Vegánstvo je v poslednom období často rozoberané a riešené. Názory na túto tému sú rôzne a rozdeľujú spoločnosť. Teraz však o tomto životnom štýle prehovoril storočný vegán-kardiochirurg, ktorý odišiel do dôchodku vo veku 95 rokov.

„Vegánstvo je výbornou formou stravovania. Pre niekoho, kto sa živí mäsom, to je trocha nezvyčajné, keď mu poviete, čo všetko mu tým chcete vziať. V čase, keď som vykonával lekársku prax, zvykol som svojim pacientom vravieť, že správnou cestou k zdraviu je zeleninová strava a vyhýbanie sa v čo najväčšej miere živočíšnym produktom. Ľudia sú ale veľmi citliví na to, čo jedia. Môžete im hovoriť o relaxovaní, pozitívnom nastavení mysle… To všetko budú akceptovať. Ak im ale začnete hovoriť o zmene stravovania, budú reagovať veľmi citlivo,“ povedal 100-ročný bývalý kardiochirurg Dr. Ellsworth Wareham.

Video, v ktorom tento lekár rozpráva o tom, prečo sa stal vegánom, si môžeš pozrieť tu:

Dr. Ellsworth Wareham však nie je jediný, ktorý zvolil vegánstvo za svoj životný štýl. Vegánom je aj prezident Americkej kardiologickej akadémie.

Pokračovanie na ďalšej strane

Vegetariánstvo už obhajovali osobnosti ako Platón či neskôr Nietzsche. Životnej ideológii nekonzumovať mäso podľahli i speváci Paul McCartney alebo Bob Marley. Mäso zo svojho jedálnička vylúčili aj ľudia ako Ghándi či Benjamin Franklin.

Prečítajte si tiež:
V tomto roku sa dočkáme viac než 150 nových emojis! Na aké smajlíky a symboly sa môžeme tešiť?

Vegetariánstvo a vegánstvo sa stalo populárnym nielen vďaka tomu, že mnoho známych osobností podľahlo tomuto životnému štýlu, ale tiež preto, že vedecké výskumy hovoria jasne – ideológia, ktorá vylučuje z jedálnička živočíšnu stravu, je zdraviu prospešná. Existuje množstvo štúdií, ktoré jednoznačne preukázali zdravotné prínosy vegánskej a vegetariánskej stravy. Tieto prínosy narastajú priamo úmerne s tým, aké množstvo živočíšnej zložky zo svojho jedálnička vylúčiš.

Či už si zástancom takéhoto zdravého stravovania, alebo nie, je dôležité poukázať na to, že existuje vysoký počet ľudí, ktorí vôbec nekonzumujú zeleninu. Podľa jedného amerického prieskumu z roku 2011 približne 80 % Američanov, ktorí jedia mäso, vôbec nejedia zeleninu.

Lekárska fakulta Univerzity Harvard: „Štúdie potvrdzujú zdravotné prínosy bezmäsitej stravy. V dnešnej dobe je rastlinná strava považovaná za nutrične dostatočnú a tiež za spôsob predchádzania mnohým chronickým ochoreniam.“

Americká dietetická asociácia uviedla podobné stanovisko, v ktorom sa vyjadrila, že správne zostavená vegánska a vegetariánska strava je zdravá, nutrične primeraná a môže mať prínosy v prevencii i liečbe určitých chorôb.

Medzi choroby, ktorým vegánstvo a vegetariánstvo predchádza a bojuje s nimi, patria napríklad kardiovaskulárne ochorenia, rakovina alebo cukrovka.

Prečítajte si tiež:
Týchto deväť vecí muži urobia, aj keby im to niekto zakázal! Robíš to aj ty?

Pokiaľ sa rozhodneš prijať vegánstvo alebo vegetariánsto, je dôležité, aby si poznal potreby svojho tela a tiež zistiť si, ako telu nahradiť živiny, ktoré doteraz dostávalo zo živočíšnej stravy. Je dobré čo-to si o tom naštudovať predtým, než sa do toho pustíš. Každopádne by si sa pri prejdení na takéto stravovanie nemal cítiť unavene či bez energie. Mal by si pociťovať pravý opak. Ak by stalo, že únavu pocítiš a budeš bez energie, bude potrebné venovať väčšiu pozornosť výživovému zloženiu tvojej stravy.

Zdroj: electropiknik.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií