Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vegetariánstvo ako životná filozofia: Aké benefity prináša organizmu?

Vegetariánstvo v posledných rokoch naberá na popularite a je často vnímané ako určitá životná filozofia. Holduje mu stále viac ľudí, a to nielen preto, že je táto strava bohatá na živiny. Čomu všetkému jedálniček založený na rastlinných produktoch prospieva?

Kto vegetariáni vlastne sú?

S pojmom vegetarián/vegetariánka ste sa bezpochyby už stretli aj vo svojom okolí. Ak by sme tento pojem mali zjednodušiť, povedali by sme, že ide o ľudí, ktorí zo svojho stravovania vyradili mäso. To ale nie je tak celkom všetko. Vegetariánstvo sa často zamieňa s vegánstvom, no sú tu podstatné rozdiely. Vegetariáni sa okrem mäsa neraz vyhýbajú aj noseniu kože a kožených výrobkov, nepoužívajú ani kožušiny, hodváb, vlnu či perie. Nepoužívajú ani kozmetiku, ktorá je testovaná na zvieratách. Na rozdiel od vegánov však konzumujú vajcia, syry aj mlieko. Samozrejme, všetko závisí od presvedčenia konkrétneho človeka. 

Aké pohnútky vedú ľudí k tomu, aby prestali jesť mäso?

Vegetariánstvo nie je vždy len o snahe ochrániť zvieratá, často ide vyslovene o pragmatické pohnútky. Ľudia sa pre rastlinnú stravu môžu rozhodnúť zo zdravotných dôvodov, no neraz sa stáva, že im mäso jednoducho nechutí. V opačnom prípade sú to jednotlivci striktne presvedčení o tom, že konzumácia mäsa je nehumánna a nešetrná voči životnému prostrediu. Ako sme už naznačili, aj medzi vegetariánmi sa nachádzajú viaceré skupiny, ktoré sa od seba vzájomne odlišujú na základe “stupňa” svojho presvedčenia. Kým niektorí si doprajú ryby, iní odmietajú dokonca aj syry obsahujúce syridlo vyrábané zo zvieracích žalúdkov.

vegetariánstvo

Zdroj: pexels.com

Vegetariánstvo a jeho zdravotný prínos

Kým v minulosti sa vegetariánska kuchyňa považovala za nedostatočnú a jej nutričné hodnoty sa neraz spochybňovali, dnes je to inak. Viaceré štúdie potvrdili, že pokiaľ vegetarián dodržiava určité zásady, neukráti svoj organizmus o žiadne dôležité látky. Samozrejme, takýto jedálniček musí byť skutočne vyvážený a musí obsahovať dostatočné množstvo rastlinných bielkovín. V takom prípade funguje strava ako prevencia pred viacerými civilizačnými ochoreniami, napríklad cukrovke, ale aj rakovine. Okrem toho predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam, zlepšuje stav pleti, znižuje riziko vzniku osteoporózy, dokonca sa redukujú zápaly. Okrem toho sa vo všeobecnosti ukázalo, že vegetariáni majú v porovnaní s ľuďmi konzumujúcimi mäso nižšiu telesnú hmotnosť a viac energie.

zdravie

Zdroj: unsplash.com

Obľúbená indická kuchyňa

Už ste sa niekedy opýtali nejakého vegetariána, akú svetovú kuchyňu má najradšej? Výborné jedlá založené na bezmäsitých zložkách nájdeme aj v stredomorskej diéte, no vo väčšine prípadov sa takýto ľudia prikláňajú skôr k chutiam Ázie. Je to určite aj z toho dôvodu, že práve v tejto časti sveta pôsobí viacero náboženstiev, ktoré vegetariánstvu holdujú. Príkladom môže byť aj indická kuchyňa. Hoci nie je založená vyslovene na pokrmoch bez mäsa, úplne vylúčené je len to hovädzie, zahŕňa veľké množstvo skvelých receptov plných zeleniny a netradičných chuťových kombinácií. 

indická kuchyňa

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: govinda.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií