fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Bratislave poletuje veľké množstvo takýchto motýľov. Sú nebezpečné?

Máte tip? napíšte nám mailom

Čierne krídla s výraznými bielymi škvrnami a oranžový prúžok na tele. Práve s takýmito motýľmi akoby sa v Bratislave a jej okolí vrece roztrhlo. Informuje o tom portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky Teraz.sk.

Podľa odborníka však výskyt nie je ničím nezvyčajným.

“Ide o motýľa s menom bieloškvrnáč púpavcový – Amata phegea. Motýľ je relatívne bežný, hlavne v južnejších oblastiach Slovenska, v období výskytu môže byť miestami hojný,” vysvetlil pre Teraz.sk Ján Kočíšek z Ústavu zoológie SAV.

O premnožení sa však hovoriť ešte nedá. “Aj keď v prírode prirodzene dochádza k výkyvom a v niektorých rokoch môže byť motýľov viac,” zhodnotil Kočíšek.

Zdroj: nahuby.sk/Jozef Priščák

Zároveň vysvetlil, že húsenice motýľa sa živia na púpavách alebo skoroceli, čo sú bežné rastliny aj v mestskom prostredí. Tieto zvieratá majú počas jedného roka len jednu generáciu.

Okrem Slovenska sa bieloškvrnáč púpavcový vyskytuje v celej strednej Európe až po Altaj a tiež v južnej Európe. V Českej republike je známy hlavne v CHKO Český kras. “Takže ho môžete zbadať aj pri prechádzke na hrad Karlštejn,” poznamenal odborník.

Pre človeka tieto motýle nie sú nebezpečné a už vôbec nemôžu štípať. Dospelé lietajú od neskorého mája do augusta v závislosti od lokality. Takže sa nimi môžeme kochať celé leto.

Prečítajte si tiež:
VIDEO, z ktorého budeš mať zimomriavky: Po týchto záberoch viac mobil za volantom do rúk nevezmeš
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií