fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľkolepé nebeské divadlo: Novú kométu budete môcť pozorovať aj voľným okom

Novoobjavená kométa zaujala vedcov, pretože sa začala rýchlo rozjasňovať. Môže sa stať najjasnejšou kométou za posledné roky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Nočná obloha nám vždy prináša ďalšie prekvapenia. Tentoraz v podobe novej kométy ATLAS C/2019 Y4. Tú bude možné pozorovať voľným okom.

Kométu objavili ešte 28. decembra minulého roku varovným systémom na Havaji. Ten je určený na včasné varovania pred menšími objektmi, ktoré sa môžu dostať do blízkosti Zeme. Systém vydáva varovania niekoľko dní až týždňov vopred.

Táto kométa sa začala v posledných dňoch veľmi rýchlo rozjasňovať a má parabolickú dráhu podobnú dráhe Veľkej kométy z roku 1844, preto sa vedci domnievajú, že môže ísť o jej úlomok.

V súčasnosti ešte nie je pozorovateľná voľným okom, ale so stredným ďalekohľadom ju možno vidieť ako menšiu nejasnú guľu. Avšak od jej objavenia doteraz sa jej jasnosť zvýšila 600-násobne.

Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou je jej veľkosť. Má okolo seba veľmi veľký hmlovitý obal, ktorý jej takisto dopomáha k tomu, že je viditeľnejšia.

Poloha kométy na oblohe počas týchto mesiacov
Poloha kométy na oblohe počas týchto mesiacov

 

Čím viac sa blíži k Slnku, tým je jasnejšia a odhady sa zatiaľ rôznia. Od toho, že bude “len” viditeľná voľným okom až po to, že ju budeme vidieť jasnejšie ako Venušu, dokonca ju budeme môcť pozorovať aj počas dňa.

Prečítajte si tiež:
Youtube zverejnil video, v ktorom sumarizuje rok 2015

Jej obežná dráha sa veľmi približuje k Slnku a môžSpae skončiť ako kométa ISON v roku 2013, ktorá takisto sľubovala veľkolepé nebeské divadlo, ale keď prešla okolo Slnka, tak sa rozpadla.

Ak budeme mať šťastie v polovici apríla dosiahne svoj najväčší jas. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií