fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Príde svet o vzácne dedičstvo? Veľký koralový útes vplyvom globálneho otepľovania umiera

Máte tip? napíšte nám mailom

Naozaj je vážne ohrozený! Znečistenie našej planéty a globálne otepľovanie ničí Veľký koralový útes v Austrálii. 

Zdroj: Unsplash

Z Veľkej koralovej bariéry sa strácajú nie len farby ale aj život. Tento jedinečný ekosystém vytvorený pred 18 miliónmi rokov je vo vážnom ohrození. Ako vo svojej správe uvádza Úrad pre koralový útes, postupný nárast teploty oceánov predstavuje najzávažnejšiu hrozbu pre toto svetové dedičstvo.

„Kvôli závažným vplyvom rekordných vysokých teplôt vody sa stav biotopu útesu zmenil zo zlého na veľmi zlý,“ hovorí úrad, ktorý je vládnou agentúrou.

Postupný úhyn

Mnohé oblasti Veľkej koralovej bariéry sú postihnuté najväčším zničením za posledných 15 rokov. Zmena v podobe straty farby koralov podľa odborníkov predstavuje ich postupný úhyn. V severných oblastiach bariéry je podľa austrálskych úradov zasiahnutých až 50% koralov.

https://www.instagram.com/p/BbwDwxlniDL/?igshid=1m5p5hvm7xuy8

Dôvod znečistenia Veľkého koralového útesu

„Globálne otepľovanie sa zhoršuje a je najzávažnejšou hrozbou pre dlhodobé vyhliadky tejto oblasti. Naša reakcia na neho je rozhodujúca pre spomalenie znehodnocovania ekosystémov a následnú záchranu nášho dedičstva, ktoré je ukryté v hodnote útesu,“ uvádza Úrad pre Veľký koralový útes.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Tento med obsahuje radioaktívny spád. Pochádza z testov jadrových zbraní

Najväčšie škody, okolo 48% spôsobili podľa vedcov ničivé búrky, ktoré vznikajú na základe zmeny našej klímy. Ďalších 42% majú na svedomí hviezdice, ktoré do koralov vypúšťajú tráviaci enzým a ten ich postupne rozkladá. Následne ich hviezdice pojedajú. Jednobunkové organizmy, ktoré žijú s koralmi v symbióze a dodávajú im špecifické zafarbenie potom koraly opúšťajú a tie sa drobia.

Ničenie ekosystému Veľkého koralového útesu okrem globálneho otepľovania spôsobuje aj poľnohospodárstvo. Farmy s dobytkom a polia s cukrovou trstinou, ktoré sa v jeho blízkosti nachádzajú tvoria množstvo odpadu a tým znečisťujú oceán. Zároveň dochádza k uduseniu koralov.

https://www.instagram.com/p/B0UbcK9Jq8K/?igshid=l1ohl1unj8rj

Záchrana Veľkého koralového útesu

Biológovia našli na pobreží Arabského polostrova koralové útesy, ktorých sa globálne otepľovanie a vysoká zmena teploty vody doposiaľ nedotkla. V súčasnosti sa snažia prísť na to, ako je možné, že tieto koraly prežívajú a ekosystém je v nich aj naďalej zachovaný. Nájdenie odpovede na túto otázku by mohlo zachrániť umierajúce koraly ešte pred tým, než o túto krásu prídeme navždy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií