fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Týmto informáciam o vesmíre určite veríš aj ty! My ťa vyvedieme z omylu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Vesmír ťa opäť raz prekvapí …

O vesmíre sa šíri množstvo informácií. Tie sa dozvedáme z internetu, škôl, kníh, alebo od známych. Nie všetky sú však pravdivé a častokrát veríme iba mýtom. Ktoré “fakty” sú iba výmyslom?!

 

Teplota na planétach

planets

Určite si počul o tom, že teplota na jednotlivých planétach závisí od vzdialenosti od Slnka, resp o tom, že čím bližšie je planéta k Slnku, tým vyššia je na nej teplota, takže na Merkúre by sme nedokázali prežiť, pretože je k hviezde menom Slnko najbližšie, čiže je tam nesmierne teplo. Pravda je však taká, že blízkosť planét nezávisí len od vzdialenosti od Slnka a napríkad vysokú teplotu má len tá strana Merkúru, ktorá je otočená k hviezde. Na druhej strane tejto planéty je v noci až – 178 °C.

 

Slnko – ohnivá guľa

sun

Ľudia často a s obľubou hovoria o tom, že Slnko je obrovskou ohnivou guľou, mal by si ich však najbližšie pri vyslovení tejto hlúposti však zastaviť a vysvetliť, aká je pravda. Na to, aby oheň vznikol je potrebné teplo, palivo a kyslík, čiže veci, ktoré na Slnku nie sú. Teplo na Slnku vzniká vďaka jadrovej fúzii. Vysoký tlak a teplota jadra hviezdy núti atómy vodíka k zlúčeniu, čo vedie k vzniku atómov hélia. Energia, ktorá pri tomto zlúčení vznikne následne vylieta do vesmíru ako svetlo a teplo.

Prečítajte si tiež:
Jedinečné okamihy ženského života: Reálny vrchol rozkoše zachytený na fotkách

 

Mesiac a jeho temná strana

moon

Väčšina ľudí si myslí, že temná strana Mesiaca je tá, na ktorú nedopadajú slnečné lúče. To je ale hlúposť, pretože Slnko a jeho lúče dosahujú na všetky strany prirodzenej družice našej planéty. Temná strana Mesiaca je tá, ktorú zo Zeme nevidieť. Mesiac sa totiž točí spolu so Zemou tak, že je nám stále viditeľná iba jedna jeho strana. Temnou sa nazýva preto, že až do roku 1959 ľudstvo nevedelo, ako vyzerá.

Pokračovanie na ďalšej strane

Vesmír ťa opäť raz prekvapí …

O vesmíre sa šíri množstvo informácií. Tie sa dozvedáme z internetu, škôl, kníh, alebo od známych. Nie všetky sú však pravdivé a častokrát veríme iba mýtom. Ktoré “fakty” sú iba výmyslom?!

 

Nulová gravitácia

astronauts

Pokiaľ si si myslel alebo počul, že lietanie vo vesmíre je spôsobené tým, že je tam nulová gravitácia, je to iba ďalší mýtus. Existuje tam takzvaná mikrogravitácia, no v žiadnej časti prebádaného vesmíru nie je gravitácia, ktorá by sa rovnala nule. Takže nech sú astronauti kdekoľvek, pôsobí na nich mikrogravitačná sila okolitých objektov.

Prečítajte si tiež:
Viete, čo spôsobuje príťažlivosť medzi mužom a ženou?

 

Vplyv vesmíru na telo

snimka

Vo svete je rozšírený mýtus o tom, že ak by si astronaut vo vesmíre dal dole helmu, jeho telo by explodovalo. Pravda je taká, že telo by nevybuchlo, no dlho by neprežil, pretože okolité vákuum by ho doslova vsalo. Konkrétne by bol vsatý obsah tráviaceho traktu a tiež by došlo k vysatiu pľúc, čo by znamenalo ich vážne poškodenie. Voda v tele by sa začala vyparovať a telo by sa nafúklo, no v žiadnom prípade by nedošlo k jeho explózii.

Iný mýtus vraví, že pri zložení helmy by človek vo vesmíre okamžite zmrzol. Pravdou však paradoxne je, žeby sa stal presný opak. I keď vesmírna teplota je cca – 270°C, astronaut by nezmrzol, začal by sa zahrievať.

 

Zdroj: youtube.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií