fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vianoce v rôznych náboženstvách: Toto sú tradície evanjelikov, židov a pravoslávnych

Vianočné sviatky predstavujú krásny čas, kedy zdobíme stromček, oslavujeme narodenie Ježiša a zároveň blízkych potešíme maličkosťami v podobe darčekov. Ako Vianoce ne(oslavujú) židia, evanjelici, či pravoslávny?

Evanjelik Adrián Šimko býva v obci Hrochoť, ktorá leží blízko Banskej Bystrice. Dedina je charakteristická poväčšine evanjelickou vierou, ktorá sa dodržiava aj počas Vianoc. Zvykom v ich rodine je, že na Vianoce a na Nový rok pečú domáci chlieb, ktorý položia i na štedrovečerný stôl. Pečú tiež opekance, ktoré kombinujú sbryndzou alebo s makom. Klasicky sa podáva kapustnica s hríbami, šunkou a klobásou. 

Evanjelici

Rovnako ako katolíci, aj evanjelici sa cez Štedrý deň na večer pripravujú upratovaním a večer prichádzajú na služby Božie. Šimko približuje odlišnosti: „Keď sa príde z kostola domov, ide gazda do maštale. Cesnakom spraví krížik na dvere maštale, tiež prežehná zvieratá. Dá im nakrájané jablká, hrušky, šrot. Potom sa ide ku stolu. Pod obrus sa dávajú peniaze, aby vraj po celý budúci rok nechýbali. Na stole horí sviečka. Nasleduje modlitba, v ktorej sa poďakuje Pánu Bohu za všetko dobrodenie, ktorým rodinu žehnal. Po nej Otčenáš. Každému sa naleje do pohárika a vypije sa na zdravie so želaním, aby sme sa takto aj o rok zišli v podobnom počte, alebo väčšom.” 
Tradíciou v ich rodine je napríklad prekrajovanie jablka alebo podávanie oblátok s medom. Evanjelici slávia Prvý sviatok vianočný pod menom Božuo narozenia. Vtedy sa spievajú náboženské vianočné piesne priamo zo spevníka. Rovnako sa piesne spievajú aj z Tranoscius, čo je spolok, ktorý vydáva evanjelické publikácie. A čo robia s omrvinkami či šupkami? „Vyhodia sa na oráčinu, aby bola dobrá úroda. Sviečka z vianočného stola sa odkladá a zapaľuje sa v lete pri búrkach, aby nenarobili škody. Samozrejme sa pri sviečke modlí.″

Židia

Vianočné sviatky ale nie sú v každom vierovyznaní rovnaké. Napríklad židia ich vôbec neoslavujú, avšak počas decembra majú iný sviatok, Chanuku. Tento sviatok svetla trvá až osem dní. Tiež ako evanjelici a kresťania, aj židia zapaľujú sviečky, pričom deti cez Chanuku dostávajú darčeky. Židovka Alžbeta Kleinová tvrdí: „Počas Chanuky sa cez deň robia bežné veci, chodí sa do roboty, večer sa zapália sviečky, a keď sú Vianoce aspoň u mňa, tak aj ja navarím kapustnicu a ostatné slávnostné jedlá. Už mám napečené drobné pečivo.″

Pravoslávni veriaci

Vianoce začínajú sláviť podľa juliánskeho kalendára 24. decembra, podľa gregoriánskeho kalendára je to až 6. januára. Pravoslávnym Vianociam predchádza 40-dní pôst.
,,Večera,  alebo ako my  ju nazývame: Svjatyj večur začína modlitbou v staroslovienčine. Potom si dáme med s cesnakom a oplátku. To nás má ochrániť pred chorobami. Následne sa podáva polievka Juška (šťava z kyslej kapusty), potom kapustnica bez mäsa, ryba s majonézovým šalátom. Vo veľa domácnostiach sa podáva máčanka, ktorá sa pripravuje z kyslej kapusty a pomrví sa do nej chlebík. Predposledné jedlo sú zemiakové pirohy a nakoniec makové bobáľky,” približuje Miroslav. K zvyklostiam taktiež patrí aj umývanie rúk a tváre v lavóre s peniazmi, tesne pred večerou. Pod stôl sa dáva lano, aby rodina držala po kope. Pravoslávny sa zdravia pozdravom Christos raždajetsja! Slavite Jeho!

Katolíci

Keďže Vianoce sú kresťanský sviatok, tí ho oslavujú skutočne veľkolepo. Pre vianočné sviatky je charakteristické, že zapaľujeme sviečky na adventnom venci. I keď naše staré mamy napríklad párali perie či spievali vianočné piesne, mladá generácia si už radšej oddýchne s mobilom v ruke na gauči. Kresťanka Eva Kučerková hovorí: „Náš Štedrý večer sa začína o šiestej. Ako prvé začíname štrngnutím šampanského a rozrežeme jablko na štvoro. Podľa toho, či bude pekné, alebo hnilé, uvidíme, či budeme celý rok zdraví. Po jablku prichádzajú na rad oblátky s medom, koláč Bryndziak, hríbová polievka so smotanou, kapor so zemiakovým šalátom a pupáčky s makom. ″ Mnoho katolíckych domácností stavia vianočný stromček pár dní pred štedrovečerným dňom.
Kresťania počas vianočných sviatkov sa tešia aj z ozdobeného vianočného stromčeka.
Katolíci sa počas vianočných sviatkov tešia aj z ozdobeného vianočného stromčeka. Zdroj: Eva Kučerková
Kostol je vyzdobený viacerými vianočnými stromčekmi. Zvyčajne ho postavia veriaci ľudia z dediny v deň pred Štedrým dňom. Výzdoba kostola spočíva v betleheme, ktorý je postavený pred oltárom, vedľa neho je kolíska s malým Ježišom. Celý kostol je vyzdobený kvetinovými prvkami.
Titulná fotka zdroj: pixabay.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií