fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vianočné trhy v Bratislave prejdú zmenou. Tento rok sa budú niesť v znamení zero waste

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislavské trhy budú v znamení zero waste. Primátor Matúš Vallo chce dbať ohľad aj na životné prostredie. 

Pre mnohých sú Vianoce najkrajším obdobím v roku. Veľkolepú atmosféru dotvárajú aj trhy, ktoré sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. Mnohí Slováci radi navštevujú vianočný Krakov, Viedeň či Budapešť. Aj na Slovensku sa v niekoľkých mestách pravidelne organizujú vianočné trhy s cieľom spríjemniť vianočnú atmosféru. Tie najznámejšie sa konajú v hlavnom meste. 

Vianočné trhy v Bratislave

Minulý rok sa bratislavské vianočné trhy zapísali do pamäti ľudí najmä kvôli požiaru. Bratislavskí hasiči museli koncom novembra zasahovať na Hlavnom námestí po výbuchu propán – butánových fliaš. Požiar sa však začal šíriť aj na vedľajší murovaný objekt. Počas tejto nešťastnej udalosti museli evakuovať námestie aj budovy, ktoré sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti požiaru. Zranila sa jedna osoba a škodu vtedy vyčíslili na 200-tisíc eur. Problémom bola navyše skutočnosť, že majitelia stánku nemali podpísanú nájomnú zmluvu s mestom a teda ich stánok nemal byť súčasťou vianočných trhov. 

https://www.instagram.com/p/BrYKKf4Ac7E/

Viete si predstaviť aké veľké množstvo odpadu sa vyprodukuje počas jedného dňa na vianočných trhoch? Určite to nie je zanedbateľné číslo a práve preto sa primátor Bratislavy Matúš Vallo rozhodol, že s tým niečo urobí. 

Zero waste

Tohtoročné vianočné trhy sa budú niesť v duchu zero waste. Používať sa budú výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady. Takýto riad musia zabezpečiť predajcovia hlavne kvôli tomu, aby sa predchádzalo vzniku odpadu.

Novinkou bude aj jedlo. Každý predajca by mal vedieť preukázať pôvod tovaru aj to, či je ponúkaný produkt typickou vianočnou pochúťkou zo slovenského alebo medzinárodného regiónu. Bratislavčania, ale aj iní návštevníci trhov budú mať možnosť ochutnať okrem langošov či cigánskej v žemli aj špeciality zo zahraničia.  

https://www.instagram.com/p/BqzXzCCgKyL/

Posledná zmena sa týka usporiadania stánkov. Stánky by sa mali sústrediť na Hlavnom námestí, pódium so sprievodným programom zase na Františkánskom námestí.  

Ako sa vám páči nápad s vratnými pohármi a taniermi? Prezraďte nám v komentári , či aj vy radi chodievate na vianočné trhy a čo na nich máte najradšej.

Zdroj: dobrenoviny.sk  

 

https://www.instagram.com/p/Brs0fhHAxPv/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií