fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Víchrica Sabine vo svete zabíjala, dnes zasiahne aj Slovensko

Máte tip? napíšte nám mailom

Počasie nám ukazuje svoju silu a víchrica Sabine prináša aj na Slovensko veľmi silný vietor. Meteorológovia vydali výstrahy tretieho stupňa a upozorňujú ľudí, aby boli mimoriadne opatrní.

 

Víchrica Sabine zabíjala

Víchrica Sabine  začne ovplyvňovať počasie na Slovensku už dnes poobede. Ničivý vietor za sebou zanecháva veľké škody a Briti ju pomenovali ako Ciara a Nemci ako Sabine. Súvisí to s tým, že britskí meteorológovia používajú iné označenie. Nemeckí meteorológovia pomenúvajú tlakové níže podľa svojho poradia, a preto sa my stretneme s pomenovaním víchrica Sabine. Prichádza k nám z Ameriky, kde spôsobila búrky, silné sneženie a silný nárazový vietor. Tisíce domácností ostali bez elektrickej energie a zomrelo 5 ľudí. Zasiahla už aj Britániu a ženie sa priamo k nám.

Ohrozené sú viaceré okresy

Víchrica Sabine k nám má doraziť dnes. Mnoho okresov má vydanú výstrahu pred silným vetrom. Cez naše územie začne studený front postupovať okolo 12:00  a očakávajú sa veľmi silné nárazy vetra. Vietor môže na západnom Slovensku miestami krátkodobo v nárazoch fúkať rýchlosťou 105 až 115 kilometrov za hodinu. Obrovská rýchlosť vetra ohrozuje ľudí a môže spôsobiť škody na majetku. Mesto Bratislava dokonca pre očakávaný silný nárazový vietor neodporúča ľuďom pohyb pod stromami  najmä v parkoch a mestských lesoch, aby sa vyhli ujme na zdraví. Tretí výstražný stupeň bol vydaný od 12:00 do 18:00 pre všetky okresy Bratislavského kraja a regióny Nitra a Dunajská Streda. Pre okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava bol vydaný druhý výstražný stupeň.

V Nemecku a v Čechách spôsobila spúšť

V Nemecku zranila víchrica Sabine 5 ľudí a museli zrušiť niekoľko letov. Problémy majú aj na železniciach, uzavreté boli aj niektoré diaľnice. Následne víchrica zasiahla aj našich západných susedov. Bez elektrickej energie je v Česku viac ako 120-tisíc domácností. Zranená je momentálne jedna osoba a hasiči majú plné ruky práce. Absolvovali stovky výjazdov k spadnutým stromom alebo strhnutým strechám.  Veľmi zlé počasie komplikuje aj dopravnú situáciu, Ruzyňské letisko zrušilo zatiaľ sedem letov do Švajčiarska, Nemecka, Holandska aj do Británie. Najsilnejší vietor na Sněžke dosiahol v nárazoch až 180 kilometrov za hodinu.

https://twitter.com/HasiciPraha/status/1226783560377536516?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1226783560377536516&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.tvnoviny.sk%2Fzahranicne%2F1989059_ceskom-sa-zenie-vichrica-sabine-pozrite-sa-aku-zanechava-po-sebe-spust

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/tag/zle-pocasie/

Zdroje: imeteo.sk dnes24.sk  topky.sk   shmu.sk/sk  tvnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií