fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálny experiment: Ignorujú Slováci depresiu?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dnes je Európsky deň depresie a Svetový deň duševného zdravia. Napriek tomu, že depresiu mnohí z nás bagatelizujú a označujú ju len za akýsi smútok, ktorý prejde, nie je tomu celkom tak. Depresia je vážna choroba a tí, ktorí ňou trpia, sú často bezmocní. My sme sa rozhodli natočiť na video sociálny experiment, aby sme upozornili na túto problematiku. Povedzme si o nej viac. 

Nie je to smútok, ktorý spontánne prejde

Krátkodobá zlá nálada je úplne normálna reakcia na rôzne stresové situácie, strata blízkeho človeka, problémy v práci či škole, choroby a podobne. Za klinickú považujeme považujeme depresiu vtedy, keď jej príznaky vážne narúšajú váš každodenný život. Na rozdiel od krátkodobej zlej nálady je depresia psychická porucha. Ľudia trpiaci depresiou často strácajú záujem o všetky činnosti, ktoré im kedysi prinášali radosť, nedokážu sa pre nič nadchnúť. Tí, čo si podobným peklom prešli, často hovoria o absolútnej psychickej, ale i fyzickej paralýze. Buďte si istí, že títo ľudia by si to razom vymenili s drvivou väčšinou tých, ktorí prežívajú svoje drobné každodenné „depky“. Verte či nie, ani zďaleka to nie je to isté.

Prečítajte si tiež:
Dramatické chvíle na vyhnianskom kúpalisku: Len 7-ročné dievčatko je v umelom spánku v nemocnici

Aké sú príznaky?

Ľudia trpiaci depresiou sú často letargickí, uzavretí do seba, plačliví, izolujú sa od spoločnosti, chudnú alebo naopak priberajú, pretože v jedle nachádzajú akési útočisko. Čo je však najdôležitejšie, títo ľudia nadobudnú pocit, že nechcú žiť a majú samovražedné sklony. V ťažších štádiách je pre nich ťažké prežiť jeden celý deň bez toho, aby nepomysleli na spôsob, ako sa čo najrýchlejšie zabiť. Samovražedným sklonom predchádza sebadeštruktívne správanie, ako napríklad rezanie sa, pálenie, užívanie neprimeraných dávok liekov.

Ako depresívnemu človeku pomôcť?

Tu nepomôžu typické prázdne reči, že to raz prejde a že to je len zlé obdobie. Depresívneho človeka treba čo najskôr zobrať k odborníkovi, ktorý navrhne ďalší postup liečby. Niekedy sú to antidepresíva, ktoré sú dostupné už aj nenávykové a na prírodnej báze. Niekedy len stačí zmeniť životný štýl. Avšak, pozor! Depresívny človek by nemal nikdy zostať zatvorený doma celé dni, pretože to depresiu len zhoršuje. Treba mu čo najviac zamestnávať myseľ rôznymi aktivitami. Prospešné je aj cvičenie a pobyt na čerstvom vzduchu.

Prečítajte si tiež:
Stránka Pornhub čelí kritike: Znásilňovanie a zneužívanie vo videách!

VYŠLI SME DO ULÍC NATOČIŤ SOCIÁLNY EXPERIMENT NA VIDEO

Aby sme si overili, koľko ľudí je ochotných zaujímať sa o pocity iného, cudzieho človeka a byť nápomocným alebo sa aspoň spýtať, či je v poriadku, rozhodli sme sa ísť do terénu predstierať plač a smútok. Chceli sme si urobiť svoju štatistiku za bežného dňa, no výsledky nie sú práve lichotivé. Video by malo slúžiť ako výzva.

Zdroj: dusevnezdravie.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií