fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Najväčší ohňostroj v histórii! Kto sa zapísal do Guinessovej knihy?

Čo sa stalo? Myslíte, že ste už videli veľký ohňostroj? Tak sa pozrite, čo zažilo Colorado s pyrotechnikou hmotnosti 1300 kilogramov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Viac ako tona rozžiarila nočnú oblohu. Obrovský ohňostroj bol vystrelený na výročnom zimnom festivale Steamboat Springs v Colorade. Dvadsaťdvametrová raketa odštartovala zo štartovacieho zariadenia, ktoré bolo zložené na vrchole Howelsen Hill. Po štarte dosahovala rýchlosť 480 km/h a pred explóziou letela do neba 1,5 kilometra.

Ohňostroj bol vyvíjaný v priebehu siedmich rokov. Tím na čele s Timom Bordenom sa pokúsil prelomiť doterajší rekord. Borden to skúšal vlani vo februári, ale tonová raketa vybuchla ešte pred štartom. Úspešný pokus o prelomenie rekordu predbehol o 180 kilogramov bývalého lídra, ktorý bol uvedený v Spojených arabských emirátoch 1.januára 2018.

Christika Conlon z Guinessovej knihy rekordov dosvedčila, že ohňostroj bol skutočne najväčším v histórii. Predložila osvedčenie Bordenovi a jeho tímu, ktorý pochválila za úspech po minuloročnom nezdare. Tim Borden povedal:

„Do tohto projektu sme investovali stovky hodín a očakávame, že spokojnosť z tohto úspechu sa dostaví v najbližších mesiacoch. Ľudia sa nás už pýtajú, že čo bude nasledovať. Na túto otázku naozaj nemôžem odpovedať. Jediné, čo zatiaľ môžem povedať je, že nech to je čokoľvek, určite to urobím s rovnakou partiou ľudí.“

Ohňostroj ohrozený snehovou búrkou

Cesta k rekordu však nebola bez problémov. Portál The Steamboat Pilot & Today uviedol, že zimná búrka priniesla viac ako jeden a pol metra. To znamenalo, že preprava ohňostroja na zasnežený vrchol vyžadovala rozsiahlu účasť techniky.

Prečítajte si tiež:
Tag Heuer Connected: Unikátne smarthodinky, ktoré rastú do krásy
Zdroj: CNN
Tim Borden, projektový manažér a sponzor

Autori rekordného ohňostroja dodali:

„Len zabaliť tento ohňostroj si vyžadovalo každodennú osemhodinovú prácu celý mesiac. Myslíme si, že minuloročný obal nebol dosť silný na to, aby vydržal štartový výbuch, ktorý vyslal raketu do vzduchu. Ak by to nevyšlo, boli by sme asi ešte viac sklamaní ako predtým. Ale všetci štyria by sme sa určite vrátili späť k rysovacím doskám a zisťovali, čo bolo príčinou neúspechu.“

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Steamboat YouTube

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií