fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Slováci otvorene hovoria o skúsenosti s Covidom-19. Ivane trvalo 4-5 mesiacov, kým sa vyliečila

Slováci na videu zverejnenom ministerstvom zdravotníctva priznávajú svoje skúsenosti s novým koronavírusom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Viacero z nich si spomína na prvotné príznaky a upozorňujú na to, že to nie je len obyčajná chrípka a môže vážne postihnúť aj úplne zdravých jedincov.

Rôzne príbehy

Títo ľudia sa rozhodli otvorene prehovoriť o priebehu, príznakoch, dlhodobých následkoch Covidu-19 a o tom, v čom je toto ochorenie iné ako chrípka. Ivane trvalo 4-5 mesiacov, kým sa vyliečila. Petrovi doktorka po 4 mesiacoch po odznení príznakov zistila, že kapacita jeho pľúc je na úrovni 80 percent.

Je známe, že koronavírus je nebezpečný najmä pre starších ľudí alebo pre ľudí s pridruženými chorobami. Nie je to však pravidlom a nedá sa na to spoliehať. Na tomto videu sú zväčša mladí a zdraví ľudia, nie každému to však zaručuje jednoduchý priebeh ochorenia.

Ľudia sa báli nenávistných komentárov a obvinení z toho, že si ochorenie vymysleli

,,Keď sme oslovovali ľudí so skúsenosťou s Covidom-19, či by boli ochotní pre nás natočiť video, šokujúce bolo, že časť ľudí sa bála. Báli sa nenávistných komentárov a obvinení z toho, že si to vymysleli. Túto stigmu treba prelomiť, ďakujeme za odvahu a ochotu otvorene o tom hovoriť!“ informovalo MZSR.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Na Slovensku pribudlo najviac víkendových prírastkov infikovaných

Viaceré štúdie potvrdzujú, že mnoho ľudí má dlhotrvajúce problémy aj po prekonaní ochorenia. Podľa štúdie výskumného tímu z nemocnice v Hradci Králové až 49 percent zo sledovaných 79 pacientov malo aj tri mesiace po vyliečení. 30 percent z nich malo poruchy štruktúry pľúc.

 

Hlavné príznaky COVID-19

  • horúčka, teplota nad 38 °C,
  • nádcha,
  • bolesť svalov,
  • sťažené dýchanie,
  • kašeľ,
  • dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti,
  • bolesti kĺbov,
  • bolesti hrdla.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc.

Inkubačná doba

Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. Niektoré krajiny uvádzajú až 27 dní.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií