Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO, v ktorom údajný lekár nabáda ľudí, aby sa nechali nakaziť koronavírusom Facebook zmazal

Facebookom sa hromadne šíri video s toxickým posolstvom. Polícia ho označila za hoax.

Pán, ktorý hovorí, že je anesteziológ hovorí, že vraj ľudia, ktorí doteraz zodpovedne nosili rúško a umývali si ruky, si svoje zdravie akurát zhoršili, pretože sa pripravili o budovanie prirodzenej imunity.

V podstate vyzýva ľudí, aby sa nechali nakaziť koronavírusom, pretože on z toho mal len vyššiu teplotu. Cez osobnú skúsenosť zdravého človeka priživuje dojem, že rovnako si s vírusom poradia aj seniori a ľudia s pridruženými chorobami.

Okrem toho spomína aj konšpirácie, že jediným cieľom opatrení je nastoliť nejakú autoritatívnu vládu. Facebook už video vymazal.

 

Tu sú fakty, ktoré uvádza infektológ

-Prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. (infektológ) : Nosenie rúška nemá vplyv na imunitu, teda nezvyšuje riziko infekcie, taktiež považujem za nezmyselné aj tvrdenie, že nosením masky prichádza k slabšiemu okysličeniu tkanív a krvi. „Kyslík je ešte menší ako CO2, takže sa viete bez problémov nadýchnuť. Boli robené štúdie a nebolo potvrdené, že by to k tomu viedlo,“ hovorí Jarčuška. Samozrejme rúško je potrebné vymieňať si za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Pokiaľ ide o jednorazové rúško, tak naozaj treba dbať na to, že je len na jedno použitie.

-Tvrdenie o znížení imunity nosením rúška opomína fakt, že ľudia sa spravidla nepohybujú v sterilnom prostredí a že nasadením rúška okolo človeka nevznikne nepriechodná bublina. Ak netrávite väčšinu času zavretí v neustále dezinfikovanom prostredí, v bežnom živote budete naďalej prichádzať do kontaktu s veľkým množstvom mikróbov, z ktorých časť je neškodná a iné zas môžu byť choroboplodné. Imunitný systém zdravého človeka je na tieto stretnutia pripravený a vie na ne patrične reagovať. Imunita sa teda nosením rúška a dodržaním hygienických noriem NEOSLABUJE.

– Už dávnejšie v spolupráci s Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uviedli, že ani vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie.

Tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie.
Na nosenie rúšok je potrebné nazerať ako na jeden z dôležitých nástrojov, ktorý nás chráni, a ktorým prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Pandémia ochorenia COVID-19 stále trvá, preto je dôležité správať sa zodpovedne voči sebe a okoliu a rešpektovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

V tejto súvislosti rovnako polícia pripomína základnú zásadu ROR: Rúško-odstup-ruky/dezinfekcia. Ide o základnú a veľmi účinnú prevenciu, ktorou dokážeme seba a svoje okolie efektívne chrániť, a ktorými prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk.

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií