fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: V New Yorku demonštranti rabujú vo veľkom obchody na Piatej Avenue

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo odmieta zavolať národnú gardu a tvrdí, že newyorská polícia NYPD dokáže zvládnuť eskalujúci chaos v meste, ak svoju prácu vykoná správne. Guvernér bol kritizovaný Trumpom za jeho „slabú“ reakciu na nepokoje a rabovanie. 

Máte tip? napíšte nám mailom

V pondelok v noci prišli ďalšie demonštrácie, ktoré sprevádzalo rabovanie po meste, kde sa davy zhromažďovali pri obchodoch pozdĺž Piatej Avenue, Herald Square, Astor Place, Soho, Union Square a Flatiron, aby ukradli tovar.

Od začiatku nepokojov v New Yorku bolo v utorok ráno políciou NYPD zatknutých viac ako 700 ľudí. Až do nedele je zákaz vychádzania v meste od 20:00 do 5:00.

Zranilo sa viacero ľudí

Včera v noci bolo zranených šesť ľudí vrátane policajného dôstojníka v Bronxe. Popritom bolo niekoľko desiatok streleckých útokov, z ktorých však neboli žiadne zranenia policajtov.

Prezident Trump v utorok vyzval Cuomoa, aby podnikol tvrdšie kroky a vyslal národnú gardu s tým, že mesto bolo stratené na tzv. „Lowlife scum“ a „thugs“.

Rozhodnutie vyslať národnú gardu záleží od Cuomoa a de Blasia, obaja to však odmietajú a tvrdia, že NYPD je na zvládnutie situácie lepšie pripravená, hoci za posledných 48 hodín stratili kontrolu nad davom.

V utorok Cuomo uviedol, že včera v noci NYPD ani starosta nevykonali svoju prácu dostatočne dobre a že výsledkom bolo „hanba“, ale verí, že situácia sa zlepší, ak budú policajti „správne nasadení“.

Prečítajte si tiež:
FOTO: Tornáda v USA: Ich devastáciu zachytila aj družica

De Blasio nepovedal, koľko ďalších policajtov dá na ulicu, ak vôbec ich bude viac. V utorok povedal, že v prípade potreby vynaloží „viaceré zdroje“. Komisár NYPD Dermot Shea v utorok povedal: „Robia, čo môžu, v neuveriteľne ťažkých podmienkach. Nedovolíme tomuto mestu ustúpiť. Budeme chrániť všetkých občanov tohto mesta. Môžete v nás veriť. Policajti nasadzujú svoje životy, aby proti nim mohli ľudia protestovať“. 

Medzitým obchody, ktoré neboli poškodené dávajú do okien a dverí zábrany v očakávaní väčšieho počtu demonštrantov a krviprelievania.

Nepokoje nastali len niekoľko dní pred dlho očakávaným plánovaným opätovným otvorením mesta New York po troch mesiacov uzatvorenia z dôvodu boja proti koronavírusu.

Protesty rozpútalo video

Demonštrácie rozpútalo video afroameričana Georga Floyda, ktorého zatkli v Minneapolise. Biely policajný dôstojník, mu kľačal na krku, aj keď povedal, že nemôže dýchať a následne upadol do bezvedomia a neskôr zomrel.

Prečítajte si tiež:
Nemecký minister: Normálna dovolenková sezóna toto leto nebude

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj dailymail

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií