fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Vo Zvolene pozorovali veterný vír

Vznik veterných vírov sa viaže predovšetkým k horúcim dňom. K ich vzniku však stačí nerovnomerné prehriatie jednotlivých vzduchových hmôt, vďaka čomu vznikajú veterné víry. Jeden taký sa včera vyskytol v oblasti Zvolena.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počas včerajšieho dňa bol vo Zvolene v oblasti sídliska Západ pozorovaný veterný vír. Ten však bol pomerne neškodný. Zodvihol prach z priľahlého pola, no po postupe nad asfaltovú plochu vír zanikol.

Veterný vír, ktorý býva označovaný aj ako prachový diabol – ,,dust devil” sú veľmi fascinujúce javy, ktoré sú typické predovšetkým pre púštne oblasti našej planéty. Ich tvar je podobný tornádu, avšak rozmery sú oveľa menšie a výška kužeľa siaha zväčšia do výšky len 300 až 500 metrov. Jav je teda zvláštny predovšetkým tým, že ho nespôsobuje žiadna búrka ako to býva v prípade tornáda, a tak nie je pripojený k žiadnej základni oblakov.

Jeho tvorba je zapríčinený silným zohrievaním pôdy. Prehriaty vzduch, ktorý je menej hustý, následne stúpa smerom nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné.

Tento kontrast vzduchových hmôt spôsobuje tento jav. Pokiaľ ,,prachový diabol,, dorazí nad chladnejšiu časť zemskej pôdy, napr nad trávnik, tak má tendenciu rýchlo zanikať.

S takýmito prachovými vírmi sa s pribúdajúcimi teplotami budeme stretávať čoraz častejšie. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka podpísala zdravotnícky zákon v súvislosti s krízou šírenia COVID-19
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií