fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záplavy v Česku si vyžiadali aj obete. Ľudí zachraňovali z áut, ktoré strhla voda

Hasiči včera od 20. hodiny vyrážali zachraňovať a evakuovať obyvateľov postihnutých obcí, ktoré ohrozovali toky rozvodnenej rieky v dôsledku intenzívnych prívalových zrážok. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Počas noci mnohé z nich prekročili tretí stupeň povodňovej aktivity. V Uničove zasadala povodňová komisia a miestna dobrovoľná jednotka varovala obyvateľov mesta.

Následky silných búrok riešili hasiči predovšetkým na Uničovsku a Šumpersku. Celkovo počas noci zaznamenali takmer 160 udalostí, v ORP Uničov kde ich evidovali 90 a v ORP Šumperk 50.

,,V postihnutej oblasti je jedna osoba nezvestná a jedna osoba bola nájdená mŕtva. V zaplavenej oblasti operoval tiež posttraumatický intervenčné tím hasičských psychológov,” uviedla Lucie Balážová, hovorkyňa HZS Olomouckého kraja.

Medzi najviac postihnuté obce patrí Šumvald a jeho miestna časť Břevenec, Uničov a jeho miestna časť Dolné Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých miestach dosahovala cez jeden meter.

https://twitter.com/hasici_olomouc/status/1269906050301468672?s=20

V týchto obciach hasiči evakuovali asi 30 ľudí a zachránili ďalších 30 obyvateľov. Niektorých vytiahli zo zatopených automobilov, či z vody potom, čo ich strhol prúd, a nemohli sa dostať z vody do bezpečia. Ďalších potom vyviedli z ohrozených domov.

V Uničove jednotky pomocou traktorbagrov čistili cesty zanesené naplaveninami.

https://twitter.com/hasici_olomouc/status/1269872140431626240?s=20

Prívalové dažde zatopili nielen desiatky rodinných domov a ďalších stavieb, ale poškodili aj miestnu energetickú a dopravnú infraštruktúru. V Oskave bol strhnutý most, vo väčšine postihnutých obcí bolo poškodené plynové aj elektrické vedenie. Na niektorých miestach čerpali hasiči vodu zo zatopených pivníc už počas noci. Hlavné likvidačné práce a odstránenie následkov prívalových zrážok však jednotky ešte len čaká. Odčerpávanie vody z domov a pivníc príde na rad v priebehu dneška po dohode so zástupcami samospráv.

Prečítajte si tiež:
Snúbenici britského premiéra Borisa Johnsona sa narodilo bábätko
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj hzscr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií