Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Reper IDOL o novej skladbe: Sloboda slova by nemala prerásť do nenávisti, kvôli ktorej by bol niekto schopný zájsť až za hranice ľudskosti

Stačí, ak ste milovníkom repu, kritikom politiky, hejterom či bojovníkom proti nenávisti a zlobe.

Skladba aj hudobný videoklip repera vystupujúceho pod menom Idol sa zaoberá súčasnou politickou situáciou a stavom spoločnosti. Text skladby veľmi reálne odzrkadľuje spoločenské dianie a varuje ľudí pred nepríjemnými následkami nezáujmu akokoľvek tento stav zmeniť.

„Udalosť, ktorá otriasla celým Slovenskom, bola pre mňa akýmsi štartérom pred napísaním samotného textu. Ako interpreta sa ma to veľmi dotklo a bral som to osobne, keďže žijeme v demokratickej spoločnosti, v ktorej by sloboda slova nemala prerásť do nenávisti, kvôli ktorej by bol niekto schopný zájsť až za hranice ľudskosti,” hovorí Idol, vlastným menom Mário Randys.

Zdroj: Pavol Banáš

Pavol Banáš, ktorý sa výrazne podpísal pod to, ako videoklip vyzerá vo finálnej podobe, dodáva: Žijeme v dobe politického populizmu. Politici so sklonmi k totalitným režimom neváhajú použiť najzákladnejšie ľudské pudy, aby vyvolali vo svojich voličoch strach a udržali sa tak pri moci. Každý človek sa bojí. Máme strach o svoj život, o svoju rodinu, o živobytie či kultúru. Je to prirodzené a populisti to veľmi dobre vedia a vedeli to aj v minulosti. Hrozba ,vymyslená´ politikom je tá najhoršia, nedokážeme sa proti nej brániť. A tak sa iba spoliehame, že nás ochráni. Namiesto toho však vytvára hrozby, ktoré nás ohrozujú reálne.”

Takto sa to celé začalo

Idol priznáva, že celý text vznikol v priebehu dvoch dní, pričom ho aj plánoval nahrať a vydať. „Vtedy sme však riešili aj videoklip k inej skladbe (Nezlomná), do ktorej som investoval všetky svoje prostriedky a na tento projekt mi, žiaľ, nezostali financie. V decembri minulého roku som dal anketu na mojom instagramovom účte, kde ľudia rozhodli, že nahrám skladbu #stačímálo.” 

To bol iba malý krôčik od toho, aby sa títo šikovní ľudia našli.

Spolupráca Idola a Pavla sa začala úplnou náhodou, nikto z nich to vopred neplánoval a ani netušil, ako to napokon celé dopadne. Sami sme toho názoru, že veci, ktoré neplánujeme a vzniknú úplne spontánne, dopadnú často oveľa lepšie ako tie, ktoré plánujeme niekoľko mesiacov či rokov. 

Deň po nahratí ma oslovil Pavol Banáš s tým, že by chcel na túto tému natočiť videoklip. Musel som však odmietnuť, keďže som sa už v tej dobe plne sústredil na album, ktorý momentálne pripravujem. Jeho to však neodradilo a ešte v ten deň mi poslal koncept scenára. Ním ma nakoniec presvedčil a zároveň i donútil prekonať samého seba. V priebehu týždňa som popri práci vybavil takmer všetky potrebné veci k natáčaniu, ale poviem vám, nezaobišlo sa to bez problémov a tento raz boli zdanlivo nevyriešiteľné,” priznáva Idol.

Zdroj: Pavol Banáš

K téme skladby, a teda aj k samotnému videoklipu, pristúpil Pavol Banáš vlastným spôsobom: 

Navrhol som hrubý koncept, prekonzultovali sme čo a ako, pripravil som detailný scenár a začali sme riešiť hercov, priestory a rekvizity.”

Pavol Banáš – režisér, scenárista, kameraman, strihač aj herec v jednej osobe

Pavol Banáš je študentom masmediálnej komunikácie na FMK UCM v Trnave. Tvorbe hudobných videoklipov sa venuje približne 3 roky.

Sám tvrdí: „K videotvorbe som mal veľmi blízko už odmalička. Už s príchodom prvých mobilov s kamerou som všetko natáčal. Zlom nastal, keď som mal 16 rokov a so spolužiakmi na gymnáziu sme v rámci videokrúžku vytvorili video, s ktorým sa nám podarilo získať cenu dekana FTF VŠMU. Odvtedy som začal video brať a vnímať úplne inak, serióznejšie.”

Zdroj: Pavol Banáš

Vo svojej tvorbe sa snaží reflektovať aktuálne spoločenské a ľudské problémy, ktoré nielen pomenúva, ale hľadá aj riešenia. V jeho portfóliu sa nachádzajú aj rockové či metalové videoklipy.

Pavlove videoklipy sú charakteristické príbehom, pričom hudobný interpret často sám ovplyvňuje priebeh deja. Verí, že práve zmysluplné skladby a videoklipy dokážu v ľuďoch prebudiť túžbu po lepšom živote a odhodlanie veci zmeniť.

Mário Randys ako Idol

„Od narodenia som si prešiel takmer všetkým. Prežil som vlastnú smrť, stretol som sa s domácim násilím, vyrovnal som sa so samovraždou otca, utiekol som z domu kvôli neznesiteľnému tlaku zo strany rodičov, skončil som s profesionálnym futbalom, ktorý som hrával od detstva, odišiel som zo strednej školy. Aj napriek všetkým týmto udalostiam som sa nikdy nevzdal a za každú z nich som dodnes vďačný. Samozrejme, oveľa viac bolo svetlých chvíľ (najmä čo sa týkalo futbalu, momentálne už hudby), ale sú to práve negatívne skúsenosti, či už z môjho života, alebo zo života mojich blízkych, ktoré zo mňa urobili nezlomného a najmä lepšieho človeka. V tomto okamihu nezáleží na tom, kým som bol, čím som si prešiel, čo som kedy urobil, ale je dôležité to, kým som dnes a kam smerujem,” priznáva interpret.

Od spolupráce k videoklipu

Vzhľadom na tvrdenie Pavla, že ,,videoklip nemusí byť iba akýsi doplnok k hudbe a textu, ale môže priniesť do audiovizuálneho diela niečo viac, zdôrazniť emóciu skladby, ukázať nový pohľad na tému textu či rozšíriť interpretove myšlienky,” väčšina videoklipu k piesni Stačí málo sa odohráva na politickom meetingu, počas ktorého sa politik prihovára svojim voličom.

Robí to presne takým spôsobom, akým sme zvyknutí z médií – stojí pri pultíku a používa veľmi presvedčivé gestá. Videoklip je otvorenou kritikou populistických politikov, ktorí od čias totalitného režimu až po súčasnosť zneužívali a zneužívajú ľudské emócie, najmä strach.

Príbeh sa začína príchodom Idola do podkrovia starého rodinného domu. Priestor je tmavý, špinavý, plný pavučín a prachu, čo autor prirovnáva k súčasnému stavu našej spoločnosti. Idol sa pri kráčaní zamýšľa, čoho všetkého sú ľudia schopní. So začiatkom prvej slohy sa divák ocitá na meetingu.

Zdroj: Pavol Banáš

Politik za rečníckym pultom kričí na ľudí, snaží sa im do hláv pretlačiť „vymyslené“ hrozby. To, o aké hrozby ide, sa divák dozvedá prostredníctvom pohľadu do mysle ľudí z davu. Autor sa pritom nezaoberá len súčasnými „hrozbami“, ale rieši aj problematiku nie tak dávnej histórie – komunistického zastrašovania imperialistami.

Poukazuje tak na fakt, že súčasná politická kultúra má hlboké korene práve v časoch totalitného režimu. Po precitnutí do reality každá z osôb zisťuje, že musí čeliť oveľa horšej hrozbe, ktorú dokonca priamo spôsobil samotný politik. Uvedomuje si vážnosť situácie a stavia sa na znak odporu.

S blížiacim sa koncom skladby si túto manipuláciu strachom začínajú uvedomovať všetci prítomní a spoločne sa vzoprú takémuto spôsobu vlády. Druhú polovicu posledného refrénu spievajú všetci spoločne ako jeden zbor. Politik pod nátlakom spoločnosti ustupuje, až sa sám bez použitia násilia úplne stratí.

Problémy počas natáčania

„Výrobu videoklipu od samého začiatku až po koniec sprevádzalo veľké množstvo problémov. Chvíľami to vyzeralo, že žiadny videoklip nevznikne. Jednoznačne môžem povedať, že to bolo najstresujúcejšie natáčanie, aké som doteraz zažil,” spomína Pavol.

Zdroj: Pavol Banáš

Zároveň dodáva, že sa pokazilo takmer všetko, čo sa pokaziť mohlo. „Priestor, v ktorom sa klip nakrúcal, bol až štvrtý v poradí, pri predchádzajúcich troch sa vždy vyskytol problém, kvôli ktorému bolo nakrúcanie nerealizovateľné. Konečný priestor sa podarilo nájsť až dva dni pred nakrúcaním. Večer pred nakrúcaním musel herec, ktorý mal hrať politika, odrieknuť nakrúcanie kvôli pracovným povinnostiam.”

Takmer žiadny čas a žiadny náhradný plán

Pavol to vymyslel vskutku šalamúnsky. Dal sa do gala a z multifunkčného človeka sa stal v priebehu niekoľkých minút ešte multifunkčnejší – herec obsadený v hlavnej úlohe politika. Čuduj sa svete, v deň nakrúcania obaja veľmi dôležití ľudia zaspali. Celý časový harmonogram sa tak musel výrazne skracovať, až na samotné nakrúcanie ostali len štyri a pol hodiny, počas ktorých sa museli nakrútiť všetky zábery zo scény v podkroví.”

Ani mnohé problémy a komplikácie tvorcov neodradili od toho, aby videoklip zrealizovali.

Napriek všetkým problémom sa naozaj veľmi teším, že videoklip s takouto myšlienkou vznikol a dúfam, že tak aspoň malou troškou prispejem k zápasu za lepšie Slovensko,” dodáva Pavol.

Videoklip má zatiaľ vyše 6000 zhliadnutí a zdá sa, že to nebude konečné číslo. Čo naň hovoríte vy? 

Zdroj: Pavol Banáš, Idol

Foto: Pavol Banáš

Video: YouTube.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií