Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, kde sa žije najlepšie na svete? Pozrite si najnovší rebríček

Austrálsky Melbourne po siedmich rokoch kraľovania stratil svoju pozíciu mesta, v ktorom sa žije najlepšie na svete. Hlavné mesto austrálskeho štátu Viktória totiž z trónu zosadila rakúska metropola Viedeň.

Vyplýva to z rebríčka, ktorú zostavila poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU). Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Rebríček zahŕňa 140 miest sveta a posudzuje v nich stabilitu, zdravotnú starostlivosť, kultúru, životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúru.

Pokračovanie pod reklamou

Takto vyzerá TOP desiatka:

  1. Viedeň,

  2. Melbourne,

  3. Osaka (Japonsko),

  4. Calgary (Kanada),

  5. Sydney (Austrália),

  6. Tokio (Japonsko),

  7. Vancouver (Kanada),

  8. Toronto (Kanada),

  9. Kodaň (Dánsko),

  10. Adelaide (Austrália).

Hamburg ako doposiaľ jediné nemecké mesto medzi najlepšími miestami na život na svete svoju pozíciu v prvej desiatke stratilo. Spolu s ním vypadli aj fínske Helsinki, austrálsky Perth a novozélandský Auckland. Nie však kvôli klesajúcej životnej úrovni, ale v dôsledku zlepšenia situácie v súperiacich mestách.

Prečítajte si tiež:
TOP 10 faktov o penise, ktoré ste určite nevedeli!

A čo opačný koniec?

Na samom konci rebríčka skončil Damask (Sýria); pred ním sú Dháka (Bangladéš), Lagos (Nigéria), Karáči (Pakistan) a Port Moresby (Papua-Nová Guinea).

Pokračovanie pod reklamou

Viedeň a Melbourne delí iba 0,7 percentuálneho bodu. Rebríček osobitne oceňuje i zlepšenie verejnej dopravy v japonskej Osake, ako aj pretrvávajúci pokles miery zločinnosti. Viedlo to k vyššiemu hodnoteniu infraštruktúry a stability v tomto japonskom meste.

Dlhodobejšia relatívna stabilita v západnej Európe prispela k tomu, že si niekoľko miest – s výnimkou poľskej metropoly Varšava – v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšilo skóre v súvislosti s hrozbou terorizmu.

Prečítajte si tiež:
Panda vo viedenskej zoo maľuje obrazy. Zarába tak na knihu

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/eiu-najlepsim-mestom-pre-zivot-na-svete/342563-clanok.html

Foto: http://www.traveller.com.au/content/dam/images/1/3/w/q/e/g/image.related.articleLeadwide.620×349.13wp6k.png/1456266018489.jpg

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií