fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, kde sa žije najlepšie na svete? Pozrite si najnovší rebríček

Máte tip? napíšte nám mailom

Austrálsky Melbourne po siedmich rokoch kraľovania stratil svoju pozíciu mesta, v ktorom sa žije najlepšie na svete. Hlavné mesto austrálskeho štátu Viktória totiž z trónu zosadila rakúska metropola Viedeň.

Vyplýva to z rebríčka, ktorú zostavila poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU). Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Rebríček zahŕňa 140 miest sveta a posudzuje v nich stabilitu, zdravotnú starostlivosť, kultúru, životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúru.

Takto vyzerá TOP desiatka:

  1. Viedeň,

  2. Melbourne,

  3. Osaka (Japonsko),

  4. Calgary (Kanada),

  5. Sydney (Austrália),

  6. Tokio (Japonsko),

  7. Vancouver (Kanada),

  8. Toronto (Kanada),

  9. Kodaň (Dánsko),

  10. Adelaide (Austrália).

Hamburg ako doposiaľ jediné nemecké mesto medzi najlepšími miestami na život na svete svoju pozíciu v prvej desiatke stratilo. Spolu s ním vypadli aj fínske Helsinki, austrálsky Perth a novozélandský Auckland. Nie však kvôli klesajúcej životnej úrovni, ale v dôsledku zlepšenia situácie v súperiacich mestách.

A čo opačný koniec?

Na samom konci rebríčka skončil Damask (Sýria); pred ním sú Dháka (Bangladéš), Lagos (Nigéria), Karáči (Pakistan) a Port Moresby (Papua-Nová Guinea).

Viedeň a Melbourne delí iba 0,7 percentuálneho bodu. Rebríček osobitne oceňuje i zlepšenie verejnej dopravy v japonskej Osake, ako aj pretrvávajúci pokles miery zločinnosti. Viedlo to k vyššiemu hodnoteniu infraštruktúry a stability v tomto japonskom meste.

Prečítajte si tiež:
Dôkazy, že neandertálci sa uchyľovali ku kanibalizmu!

Dlhodobejšia relatívna stabilita v západnej Európe prispela k tomu, že si niekoľko miest – s výnimkou poľskej metropoly Varšava – v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšilo skóre v súvislosti s hrozbou terorizmu.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/eiu-najlepsim-mestom-pre-zivot-na-svete/342563-clanok.html

Foto: http://www.traveller.com.au/content/dam/images/1/3/w/q/e/g/image.related.articleLeadwide.620×349.13wp6k.png/1456266018489.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií