fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vieš, aký “dátum spotreby” má vankúš, papuče či detský cumlík? Odpoveď ťa pravdepodobne zaskočí

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj tieto vecí z domácnosti majú dátum spotreby!

Všetci kontrolujeme dátum spotreby na potravinách, ktoré kupujeme. Sme si však vedomí, že aj výrobky pre domácnosť majú svoju trvácnosť? Vieme, ako často treba meniť uteráky alebo detské cumlíky? Ak nie, tento článok nám v tom pomôže.

Vankúše, ktoré máme v spálni, by sme mali používať 2-3 roky. Máme ho pod hlavou každý deň a po čase stráca svoj tvar, čo môže spôsobovať bolesť krku. Taktiež zachytáva pot z krku a je skvelým miestom pre roztoče.

pillow

Papuče by sme mali vymeniť po pol roku. Papuče sú skvelé, keď trávime väčšinu dňa na podpätkoch alebo v nepohodlných topánkach. Nevýhodou je, že sa v papučiach šíria plesňové infekcie, preto by sme ich mali častejšie prať alebo umývať. Dlhodobé nosenie tých istých papúč spôsobí ich deformáciu a následne môže spôsobiť deformáciu nohy.

Keď sa zameriame na svoj šatník (nehovoriac o veciach, ktoré sa opotrebujú nosením alebo praním), podprsenky by sme mali vymeniť po 1-2 rokoch. Podprsenky po čase strácajú svoj tvar a pružnosť. Môžu sa nám natiahnuť (nosením, praním) a zdajú sa nám pohodlnejšie. Ide však len o zdanie, preto by sme takéto podprsenky mali vyhodiť.

Prečítajte si tiež:
Fenomém s názvom XIAOMI: Viete, ktorý modelov je najlepší?

Botasky na behanie treba nahradiť novými po roku. Botasky sa opotrebujú po 200-300 km, ich vankúše sa začnú štiepiť a nemôžu viac správne podporovať nohu a dochádza k zbytočnému zaťaženiu kĺbov.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

Aj tieto vecí z domácnosti majú dátum spotreby!

Z detských vecí je dôležité nahradiť cumeľ novým po 2-5 týždňoch. Latexový cumlík (aj keď je v dobrom stave) by sa mal meniť často. Tento materiál sa ľahko poškodí a v trhlinách môžu byť mikróby.

Ďalšou vecou, ktorá má dobu spotreby, je detská autosedačka, ktorú treba vymeniť po 6-10 rokoch. Autosedačky nie sú večné, plastová pena sa môže zhoršiť a sedačka viac nemôže poskytovať ochranu pre dieťa. Preto by sme mali zvážiť, či kúpime sedačku z druhej ruky.

cumel

Medzi ďalšie veci z domácnosti, ktoré majú spotrebu, patrí hasiaci prístroj, ktorý ju má 15 rokov. Ak máme poškodenú hadicu alebo prístroj, mali by sme ho okamžite vymeniť.

Elektrické zásuvky je potrebné vymeniť po roku – dvoch. V každej domácnosti sa používajú skupiny zásuviek, do ktorých sú pripojené rôzne zariadenia. Elektrina poškodzuje káble po čase, čo môže byť veľmi nebezpečné.

Prečítajte si tiež:
Zaujíma ťa, ako dopadne tvoja svadba? Odpoveď ti načrtne znamenie tvojho zverokruhu

Tak čo, vedel si o týchto zaujímavostiach?

Foto:Flickr, Wikimedia Commons
Zdroj: dailyhealthgen.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií