fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vieš, ako vznikol symbol na tlačidlách zapnúť/vypnúť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý deň vidíme tento symbol na elektronických prístrojoch ako napr.: počítačoch, mobiloch, televízoroch, hudobných prehrávačoch a podobne. Vedel si však, ako vznikol symbol, s ktorým je spájané vypínanie a zapínanie týchto elektronických spotrebičov?

Ak si dôkladne prezrieš tlačidlo, všimneš si na ňom dva znaky: písmeno “I” a písmeno “O”. Taktiež ti tieto znaky môžu pripomínať číslice a 1. Práve z týchto číslic je aj samotný symbol odvodený. Vznikol ešte počas 2. svetovej vojny, kedy sa využívala binárna sústava, čiže číselná sústava z jedničiek a nuliek. Z tohto vznikol aj známy symbol zapnutia a vypnutia.

button-161555_1280

Intuitívne jednotka značí zapnutie a nula vypnutie. Oficiálne sa samotný znak začal používať od roku 1973 a dodnes ho môžeme vidieť na veľkom množstve elektronických spotrebičov.

3-120-600x400

Zdroj: wikipedia.org

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií