Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, aký “dátum spotreby” majú okuliare, podprsenka či vankúš? Odpoveď odborníkov vás zarazí a šokuje!

Vedeli ste, že nielen potraviny, ktoré konzumujeme, majú dátum spotreby, ale aj ostatné veci bežnej potreby? Predstavte si napríklad taký vankúš, podprsenku či okuliare. Väčšina z nás vyhadzuje tieto produkty až vo chvíli, keď sú polámané či roztrhané. Nie je to však správne a aj tieto veci by sme mali po určitom čase vyhodiť, pretože aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, uplynula ich doba používania.

Pokračovanie pod reklamou

Mobil – 2-3 roky

Skvelou správou pre niektorých z nás je skutočnosť, že mobil by sa mal meniť každé 2 až 3 roky. Nejde však o nejaký rozmar, avšak, práve po tejto dobe sa mobilné zariadenia s nevyberateľnou batériou začínajú kaziť.

Matrac – 8-10 rokov

Možno to bude pre niektorých novinkou, ale aj matrac má dátum spotreby. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť ho každých 8 až 10 rokov, pričom sa odporúča prevracať ho na opačnú stranu každých 6 mesiacov, aby sa tak rýchlo nezničil, nevyležal.

Vankúše – 2-3 roky

Vankúš stráca svoj tvar po 2-3 rokoch a to bez ohľadu na typ náplne. Okrem toho sa v ňom začínajú objavovať roztoče, a tak je pre zdravý spánok dôležité kúpiť nový vankúš.

Paplón – 7 rokov

Podobne ako vankúš, aj paplón, prikrývka podliehajú podobným zmenám. Ich dátum spotreby je v rozpätí 7 rokov, avšak, pravidelným sušením a dobrou starostlivosťou viete životnosť paplónu predĺžiť až na 10 rokov.

Papuče – 6 mesiacov

Zaujímavosťou je, že aj obyčajné papuče by sa vo vašej domácnosti nemali uvelebiť na niekoľko rokov, práve naopak – každých 6 mesiacov by ste si mali kúpiť nové, pretože tie staré sa stávajú dobrým prostredím pre rôzne huby a mikroorganizmy.

Podprsenka – 2 roky

Viacero žien používa svoje podprsenky až dovtedy, kým sa nepotrhajú či inak nezničia. Pravdou však je, že aj tento jedinečný ženský kúsok má svoju dátum spotreby a v priemere sú to 2 roky. Práve vtedy totiž podprsenky začínajú strácať tvar, deformujú sa a naťahujú.

Slnečné okuliare – 2 roky

Presný dátum spotreby slnečných okuliarov určuje konkrétny výrobca, avšak, v priemere sa odporúča meniť ich raz za dva roky. Je to najmä preto, lebo po určitom čase sklá okuliarov nechránia naše oči dostatočne pred negatívnymi ultrafialovými lúčmi.

Pokračovanie pod reklamou

Športová obuv – 402 km alebo 6 mesiacov

Možno budete prekvapení, ale športová obuv by sa mala meniť po prejdení 402 kilometrov, pretože časom sa opotrebúva systém tlmenia a podrážky. Okrem toho sa odporúča meniť športovú obuv po 6 mesiacoch pravidelného používania.

Vedeli ste o týchto zaujímavostiach?

Zdroj: brightside.me

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií