fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, aký “dátum spotreby” majú okuliare, podprsenka či vankúš? Odpoveď odborníkov vás zarazí a šokuje!

Vedeli ste, že nielen potraviny, ktoré konzumujeme, majú dátum spotreby, ale aj ostatné veci bežnej potreby? Predstavte si napríklad taký vankúš, podprsenku či okuliare. Väčšina z nás vyhadzuje tieto produkty až vo chvíli, keď sú polámané či roztrhané. Nie je to však správne a aj tieto veci by sme mali po určitom čase vyhodiť, pretože aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, uplynula ich doba používania.

Mobil – 2-3 roky

Skvelou správou pre niektorých z nás je skutočnosť, že mobil by sa mal meniť každé 2 až 3 roky. Nejde však o nejaký rozmar, avšak, práve po tejto dobe sa mobilné zariadenia s nevyberateľnou batériou začínajú kaziť.

Matrac – 8-10 rokov

Možno to bude pre niektorých novinkou, ale aj matrac má dátum spotreby. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť ho každých 8 až 10 rokov, pričom sa odporúča prevracať ho na opačnú stranu každých 6 mesiacov, aby sa tak rýchlo nezničil, nevyležal.

Vankúše – 2-3 roky

Vankúš stráca svoj tvar po 2-3 rokoch a to bez ohľadu na typ náplne. Okrem toho sa v ňom začínajú objavovať roztoče, a tak je pre zdravý spánok dôležité kúpiť nový vankúš.

Paplón – 7 rokov

Podobne ako vankúš, aj paplón, prikrývka podliehajú podobným zmenám. Ich dátum spotreby je v rozpätí 7 rokov, avšak, pravidelným sušením a dobrou starostlivosťou viete životnosť paplónu predĺžiť až na 10 rokov.

Papuče – 6 mesiacov

Zaujímavosťou je, že aj obyčajné papuče by sa vo vašej domácnosti nemali uvelebiť na niekoľko rokov, práve naopak – každých 6 mesiacov by ste si mali kúpiť nové, pretože tie staré sa stávajú dobrým prostredím pre rôzne huby a mikroorganizmy.

Podprsenka – 2 roky

Viacero žien používa svoje podprsenky až dovtedy, kým sa nepotrhajú či inak nezničia. Pravdou však je, že aj tento jedinečný ženský kúsok má svoju dátum spotreby a v priemere sú to 2 roky. Práve vtedy totiž podprsenky začínajú strácať tvar, deformujú sa a naťahujú.

Slnečné okuliare – 2 roky

Presný dátum spotreby slnečných okuliarov určuje konkrétny výrobca, avšak, v priemere sa odporúča meniť ich raz za dva roky. Je to najmä preto, lebo po určitom čase sklá okuliarov nechránia naše oči dostatočne pred negatívnymi ultrafialovými lúčmi.

Športová obuv – 402 km alebo 6 mesiacov

Možno budete prekvapení, ale športová obuv by sa mala meniť po prejdení 402 kilometrov, pretože časom sa opotrebúva systém tlmenia a podrážky. Okrem toho sa odporúča meniť športovú obuv po 6 mesiacoch pravidelného používania.

Vedeli ste o týchto zaujímavostiach?

Zdroj: brightside.me

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií