fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, čo s vami robí chronický stres? Zastavte ho čím skôr

Máte tip? napíšte nám mailom

Moderná doba nám prináša neustále nové výzvy. Niektorí ľudia sa s tlakom naučia žiť, no iní to nezvládajú ľahko. Chronický stres však môže ublížiť psychickému i fyzickému zdraviu a je potrebné nepoddať sa mu.

Chronický stres je každodennou záležitosťou

O strese sa hovorí veľa. Stretáva sa s ním takmer každý. Aký je ale chronický stres? Jednoducho by sme  mohli povedať, že je to stav, kedy človek nedokáže “vypnúť” ani vo svojom voľnom čase. Aj bežné veci okolo seba považuje za stresujúce, a preto si nedokáže užívať ani svoje obľúbené činnosti.

Vtedy nastáva veľmi negatívny jav – telo ani myseľ si nedokážu oddýchnuť a život sa mení k horšiemu. Kým u niekoho je príčinou najmä vysoké pracovné nasadenie alebo škola, iných môžu trápiť aj problémy v rodine. V správnej miere pôsobí stres aj pozitívne – je ako hnací motor, ktorý nám pomáha zvládnuť záťažové situácie. V istom zmysle nás motivuje a posúva vpred.

Pozor na dlhodobé následky

Chronický stres na naše telo i dušu pôsobí dlhodobo. Ak sa s ním človek nenaučí vyrovnať, hrozí mu aj poškodenie zdravia. Ľudia, ktorí sú v neustálom strese, bývajú často veľmi unavení. Ich spánok môže byť horší, lebo aj v noci premýšľajú a nedokážu si tak oddýchnuť. Sprevádza to aj výbušnosť, úzkosť, strach zo života.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič považuje krok poslancov Smeru-SD za úbohé správanie

Neschopnosť odpočinúť si nedovoľuje užívať si svoje obľúbené koníčky a človek sa vyhýba aj svojim priateľom. Problémy s rodinou  a vo vzťahoch sú väčšinou len otázkou času, a preto sa aj malé problémy javia ako veľký a neriešiteľný problém. Zo zdravotných problémov hrozí oslabenie imunity, kolísanie tlaku, problémy s trávením –  hnačky alebo zápchy, bolesti hlavy aj chrbta, akné. Chronický stres môže bolieť.

Naučte sa stresové situácie zvládať lepšie

Pravdou je, že nech je svet okolo nás akýkoľvek, chronický stres tu bol, je a aj bude. Každý človek by sa mal  naučiť, ako ho zvládnuť, aby sa jeho život nezmenil k horšiemu. Znovu skúšajte, aké je to usmiať sa,  uvoľniť sa, odpočinúť si, relaxovať. Trávte čas s priateľmimyslite na radosť, nie na to ostatné. Rozprávajte sa. O svojich pocitoch, strachu aj bolesti. Dostaňte zo seba všetky pocity a sledujte, ako sa vám uľaví. Skúste si stanoviť reálne očakávania a vyhnite sa strachu zo sklamania alebo neúspechu. Buďte zodpovední za seba a za svoje konanie a neberte si na svoje plecia viac, ako dokážete zvládnuť. Hľadajte riešenia na svoje problémy, aby ste si užívali život v celej jeho kráse.

Prečítajte si tiež:
Európska únia schválila zákaz používania jednorazových plastov. Plastové príbory, slamky či vatové tyčinky si už nekúpite
chronický stres
pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Ako dokáže meditácia zlepšiť život? Budete zdravší a bez stresu

Zdroje: eduworld.sk  pluska.sk  primar.sme.sk  zena.sme.sk  cas.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií