fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, ako dosiahnuť, aby bola vaša obývačka moderná, pohodlná a útulná zároveň? Myslieť musíte na silu farieb!

Ako vniesť farby do vašej obývačky?

Viete, ako dosiahnuť, aby vaša obývačka bola moderná, pohodlná a útulná zároveň? Nestačí mať veľkú modernú sedačku, obývaciu stenu vo vysokom lesku či multifunkčný konferenčný stolík. Pri zariaďovaní obývačky myslite aj na silu farieb. Správny výber farieb dokáže ovplyvniť nielen charakter miestnosti, ale pozitívne vplýva aj na našu myseľ a pocity.

Keď hovoríme o farbách, nemáme na mysli iba farbu stien. Pozornosť treba venovať aj farbe nábytku a doplnkov.

1

Rohová sedacia súprava LATE

Správny odtieň nábytku

Dominantou obývačky je nábytok. Iné farebné prevedenie sa odporúča do malých miestností, iné do veľkých obývačiek. V súčasnosti je trendy svetlé drevo, prípadne biele obývacie steny. Do malých miestností nepatrí tmavé drevo, vyhýbajte sa tiež výrazným vzorovaným dyhám. Vo veľkom otvorenom priestore vynikne zas tmavé drevo.

Máte v pláne zadovážiť si novú sedačku? Pri kúpe sedacej súpravy natrafíte na širšiu paletu farieb. Ak si zvolíte výraznú až odvážnu farbu, akou je oranžová, červená či tyrkysová, nábytok a steny laďte do jemnejších odtieňov, prípadne zostaňte pri bielej. Naopak, pri sedačke v decentnej sivej, bielej či čiernej stavte na výraznejšie farby stien a nábytku.

2

Obývacia stena MULIBU

Farby stien určia charakter miestnosti

Bielou nič nepokazíte. Biela znamená striedmosť, jednoduchosť a eleganciu. V izbe s bielymi stenami je oveľa ťažie navodiť pocit útulnosti. Väčšiu pozornosť v tom prípade treba venovať farbe nábytku a doplnkov.

Pastelové farby priestor oživia a dodajú mu istý nádych romantiky. V kurze je béžová či smotanová farba, ktorá je ľahko kombinovateľná s inými farbami a dodáva miestnosti drahší a luxusnejší vzhľad.

Výrazné farby zas v ľuďoch evokujú pocit sily. Podnecujú našu psychickú aktivitu. S výraznými farbami však opatrne! Nesprávne zvolený odtieň či kombinácia niekoľkých výrazných odtieňov vnáša po istom čase do miestnosti nepokoj, vedie k roztržitosti a nervozite.

Neutrálne farby, ako sú čierna a sivá, sa v poslednom období dostávajú do popredia.

Pri výbere farieb pamätajte na jednoduché pravidlo. Najtmavšou plochou v miestnosti by mala byť podlaha, najsvetlejšou naopak strop.

3

Obývacia zostava LORIEN

Nezabúdajte na doplnky

Hoci ste pri zariaďovaní obývačky boli spokojní s výberom farieb, dnes vás otravuje nudná striedmosť či vernosť určitému odtieňu? Vhodne zvolené doplnky dodajú izbe nový šmrnc.

Farba koberca a jeho štruktúra ovplyvní charakter celej miestnosti. Ak má izba nedostatok slnečného svetla, môžeme ju osvetliť žltou, marhuľovou alebo teplou béžovou. Chladné farby, ako je modrá a zelená, sa odporúčajú do izieb, ktoré majú veľa okien alebo slnečnú stranu.

Aby nám v našich obývačkách bolo ešte o čosi príjemnejšie, môžeme interiér vylepšiť vhodnou dekou. Ak ju prehodíme cez pohovku, bude nielen novým a zaujímavým doplnkom interiéru, ale v príhodnej chvíli nás aj rýchlo zahreje.

Pri vešaní obrazov majte na pamäti, že stena za obrazom by mala byť jednofarebná, čo možno najsvetlejšia. Zvolený obraz by mal ladiť s nábytkom.

4

Priestranná sedacia súprava NEMO NEW

Často sa zabúda na svietidlá. Rozložte niekoľko svietidiel na rôzne miesta v obývačke, hra svetla a farieb robí zázraky a dodá punc moderna aj inak fádnym priestorom.

Je však len na vás, pre aké farby sa rozhodnete. Riaďte sa vlastnými pocitmi. Nechajte prehovoriť svoju osobnosť. Kde sa iní cítia uvoľnene, vám môže byť otupno, a naopak. Nijaké pravidlá či odporúčania nerobia domov domovom.

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk
Zdroj: www.lenita.sk
Foto: Nábytok Tempo Kondela

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií