fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od piatka do nedele sa koná Víkend otvorených parkov a záhrad. Ktoré môžete navštíviť?

V čase prísnych hygienických opatrení bude prebiehať v dňoch 9.-11.10.2020 netradičná jesenná edícia kultúrno-vzdelávacieho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

Máte tip? napíšte nám mailom

Úloha parkov a záhrad  je dôležitá nielen pre zachovanie biodiverzity a ich kultúrneho a prírodného dedičstva. V dnešných dňoch (klimatické zmeny, pandémia COVID 19) sa čoraz viac do popredia dostávajú zdravotné, hygienické a rekreačné funkcie s priaznivým vplyvom na naše fyzické i duševné zdravie. Práve tieto hodnoty parkov a záhrad, ktoré nám môžu pomôcť prekonať aj toto náročné obdobie, chcú organizátori podujatia zdôrazniť.

víkend otvorených parkov
Lisztova záhrada, zdroj: vopz.sk

V rámci akcie Víkend otvorených parkov a záhrad, budú predstavené mnohé verejné i súkromné parky, záhrady, ovocné sady, ukážkové prírodné záhrady, arboréta alebo botanické záhrady, ktoré sú niečím zaujímavé – svojou históriou, nevšedným príbehom, záhradným dizajnom, ekologickým prístupom či zbierkou rozmanitej zelene.

Cez 60 lokalít z celého Slovenska

Tento rok sa do podujatia zapojilo vyše 60 lokalít z celého Slovenska. Organizátori podujatia rešpektujú obavy mnohých vlastníkov a správcov jednotlivých lokalít, ale aj návštevníkov, a preto sa viaceré lokality predstavia len formou  ONLINE prezentácií cez hlavné stránky podujatia. Takto z pohodlia domova budú mať návštevníci možnosť nazrieť do mnohých krásnych lokalít a dozvedieť sa niečo nové.

Prečítajte si tiež:
5 vecí, ktoré sa začnú diať, ak prestanete jesť mäso!

Špeciálne tématické okruhy s odbornými sprievodcami

Počas XII. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budú v Bratislave pre návštevníkov sprístupnené viaceré zelené lokality. Prvý raz sa verejnosti predstaví záhrada pri Slovenskej katolíckej charite, ako aj citlivo zrekonštruovaná záhrada Domu Albrechtovcov. Pre  náročnejších návštevníkov v Bratislave sú pripravené aj špeciálne tématické okruhy s odbornými sprievodcami. Otvorená bude aj Kochova záhrada, bývalá Pálffyho záhrada na Zámockej či lokalita Jurajov dvor.

V roku 2020 sa do podujatia na Slovensku prvý raz zapája SNG Kaštieľ Strážky so svojim starostlivo udržiavaným anglickým parkom, v Trenčíne záhrada Centra pre rodinu, či Botanická záhrada pri UPJŠ v Košiciach, ktorá tento rok oslavuje 70. výročie od svojho vzniku.

V spolupráci s organizáciou arboristov na Slovensku (ISA Slovensko) budú v mnohých vybratých lokalitách na Slovensku sponzorsky ošetrené stromy.

víkend otvorených parkov
Betliar, zdroj: vopz.sk

Zoznam lokalít

Na stránke nájdete zoznam lokalít, ktoré môžete v rámci Víkendu navštíviť, a tiež upozornenie, ak sa treba na návštevu prihlásiť vopred alebo či je lokalita prezentovaná ONLINE.

Organizátori podujatia aj touto cestou apelujú na návštevníkov, aby dodržiavali všetky nariadené opatrenia, vstupovali na jednotlivé lokality s prekrytými hornými dýchacími cestami, dezinfikovali si ruky a dodržiavali povolené množstvá ľudí či rozostupy.

Prečítajte si tiež:
Radi cestujete? Dávajte si pozor, aby sa vaše dobrodružstvo neskončilo ako v prípade týchto 5 ľudí, ktorí sa domov už nevrátili

„Veríme, že každý z nás bude zodpovedný nielen voči sebe, ale aj voči svojmu okoliu, aby sme si všetci mohli vychutnať netradičnú jesennú atmosféru našich parkov a záhrad,“ dodáva Katarína Víteková z Národného Trustu n.o.

Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR p. Natálie Milanovej, ministra životného prostredia p. Jána Budaja a v Bratislave aj pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislavy, p. Matúša Valla.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj vopz

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií