Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu. Návštevníkov čaká program plný spomienok aj zážitkový autobus (foto)

Podujatie sa po prvýkrát uskutoční aj v regióne Záhorie, a to v piatok 10. novembra.

9.11.2023 (SITA.sk) – Podujatie Víkend zatvorených hraníc v bratislavskej Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu 11. novembra. Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), po ôsmy raz sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.

„BSK ako organizátor podujatia chce spoločne s verejnosťou oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život,“ uviedla Forman.

Prvýkrát na Záhorí

Podujatie sa po prvýkrát uskutoční aj v regióne Záhorie, a to v piatok 10. novembra. V Kultúrnom dome – Kino Malacky bude divadelné predstavenie pre stredné školy a verejnosť s názvom Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida.

„Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom,“ priblížila Forman. Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom Ústavu pamäti národa (ÚPN) Petrom Miklem a účinkujúcimi.

Preprava zážitkovým autobusom

Sobota sa už tradične bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu môžu prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť.

„Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach,“ uviedla Forman. Návštevníci si budú môcť vyskúšať branné cvičenie, vypočuť príbehy útekov cez železnú oponu a zahrať geokešingovú hru Iron Curtain. Pre deti je pripravený zážitkový program.

Hudobný program aj pietna spomienka

Sobotňajší program doplnia hudobné vystúpenia a rozprávania historika Petra Miklu. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Záver sobotného podujatia bude patriť pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony.

Víkend zatvorených hraníc organizuje BSK v spolupráci s ÚPN, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Devínska Nová Ves, Festival slobody, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja, Hranice Slovenska, Víkend zatvorených hraníc
Zdroj: SITA.sk – Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu. Návštevníkov čaká program plný spomienok aj zážitkový autobus (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií