fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prejdite vínnym muškám cez rozum: Ako sa nadobro zbavíte otravného hmyzu?

Máte tip? napíšte nám mailom

Otravný malý hmyz, ktorý sa najmä počas leta zhromažďuje na ovocí či v pohári vínka, dokáže poriadne znepríjemniť aj inak pekné a pohodové dni. Čo s ním?

Po byte alebo dome poletujúce malé zlatohnedé mušky, ktoré si vyslúžili prívlastok vínne, zdvíhajú mnohým tlak. Priláka ich najmä naaranžované ovocie na stole. Dôvodom je predovšetkým to, že práve cez leto zreje rýchlejšie, ako by sme čakali. A práve v takomto štádiu priláka neželanú návštevu.

Vínne mušky si najviac pochutnajú na prezretom či nahnitom ovocí, no príťažlivé je pre ne aj pivo, víno, mušt, sirupy či sladké šťavy.

Ovocie na stole je pre vínne mušky najväčším lákadlom. Zdroj: pixabay.com

Vizitka neporiadku?

Nebojte sa, návšteve naozaj nemusíte vysvetľovať, že ste v sobotu nezabudli na pravidelné upratovanie. Aj keď máte na oknách sieťky, nezabráni to muškám v tom, aby sa u vás udomácnili. Domov si ich totiž prinesiete už v taške spolu s nákupom, prípadne vletia dnu aj cez otvorené dvere. Tieto mušky sa cez leto rýchlejšie množia, nedá sa im úplne vyhnúť.

Kde sa najčastejšie skrývajú?

  • V smetnom koši,
  • v špajzi či skrini s potravinami,
  • v otvorenej fľaši s vínom, octom, sirupom,
  • v košíku/miske na ovocie, na nedojedenom alebo prekrojenom ovocí.
Prečítajte si tiež:
Ak nebudete platiť dane, vezmú vám vodičák, upozorňuje finančná správa

Ako im prejsť cez rozum?

V prvom rade poriadne vyčistite kôš a presvedčte sa, že niekde nezostal kúsok jedla (prešibaným muškám totiž stačí málo).

vínne mušky
Chyťte ich do pasce. Zdroj: dobrarada.sk

Medzi najjednoduchšie a najúčinnejšie pasce na vínne mušky patrí nádoba (pohár, prípadne odrezaný spodok PET fľaše), do ktorej nalejete trochu vína, octu či sladkej šťavy. Pridajte 2-3 kvapky čistiaceho prostriedku na riad. Nádobu následne prekryte fóliou a spravte do nej dierky – takto mušky nalákate dnu, no už nebudú schopné vyletieť von a utopia sa.

Keď nám už nezostane nič iné, môžeme si o vínnej muške napríklad aj zaspievať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií