Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam poškodeným zemetrasením, dotáciu dostanú tieto samosprávy

Prostriedky majú byť použité na nutnú opravu stavieb za účelom ich bezpečného používania pre širokú verejnosť.

2.11.2023 (SITA.sk) – Vládny kabinet poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam a ďalším právnickým osobám zasiahnutým zemetrasením na východe Slovenska. Uvoľnenie prostriedkov z kapitoly Všeobecná pokladničná správa vláda schválila na štvrtkovom rokovaní.

Dotácia bude dotknutým subjektom poskytnutá v zmysle účinnej zmluvy o poskytnutí dotácie v súlade so všeobecne záväzným predpisom vydaným Ministerstvom financií Slovenskej republiky,“ uvádza materiál.

Dotáciu dostane 28 samospráv

Dotáciu budú môcť dotknuté subjekty využiť na uhradenie výdavkov, ktoré im vznikli v súvislosti s odstraňovaním následkov októbrového zemetrasenia. Pre obce je učených viac ako 1,15 milióna eur. Výška navrhovanej dotácie sa pohybuje od 2 250 eur pre obec Ruská Kajňa, po 225-tisíc eur pre Košarovce.

Dotáciu by celkovo malo dostať 28 samospráv. Pre registrované cirkvi a náboženské spoločnosti je návrhová dotácia v sume viac ako 343-tisíc eur. Najnižšia navrhovaná suma dotácie je v tomto prípade 1 000 eur, najvyššia dosahuje 60-tisíc eur.

Zástupcovia poškodených obcí spolu s Prešovským samosprávnym krajom požiadali Ministerstvo financií SR o poskytnutie účelovej dotácie pre obce a cirkvi na sanáciu verejných budov, obecných úradov, kultúrnych domov, materských a základných škôl, kostolov a ďalších stavieb vo vlastníctve uvedených subjektov. Poskytnuté prostriedky majú byť použité na nutnú opravu stavieb poškodených po zemetrasení za účelom ich bezpečného používania pre širokú verejnosť – opravy múrov, podláh, striech, poškodených vodovodov, okien, dverí,“ uvádza sa v materiáli.

Škody sú v hodnote 16 miliónov eur

Zemetrasenie s magnitúdom 4,9 zasiahlo východ Slovenska 9. októbra vo večerných hodinách. Epicentrum sa nachádzalo v katastri obce Ďapalovce, nasledovali ďalšie dotrasy. Zemetrasenie vo viacerých obciach poškodilo nielen súkromný a verejný, ale aj cirkevný majetok.

Celkové škody boli vyčíslené na približne 16 miliónov eur, pričom zhruba 10 miliónov predstavujú škody na verejných stavbách, ostatných 6 miliónov zas škody na rodinných domoch.

Viac ako 800 poškodených domov

Poškodených zemetrasením bolo viac ako 800 rodinných domov, 19 materských a základných škôl, desiatky obecných úradov a kultúrnych domov, kostolov, farských budov a iných sakrálnych stavieb,“ píše sa v materiáli.

Prešovský samosprávny kraj poskytne pre zasiahnuté oblasti dotáciu vo výške viac ako 136-tisíc eur, ktorá je určená primárne na sanovanie obytných budov v súkromnom vlastníctve.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zemetrasenie na východe Slovenska (fotografie)

Viac k témam: Finančná pomoc, Štátna dotácia, Zemetrasenie na východe Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Vláda poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam poškodeným zemetrasením, dotáciu dostanú tieto samosprávy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií