fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda už reagovala na mnohé výzvy, ktoré prezidentka v správe pomenovala, vyhlásil Heger

Premiér Eduard Heger pripomenul, že Slovenská republika je už viac ako dva roky v krízach. 

Máte tip? napíšte nám mailom

29.11.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v Správe o stave republiky, ktorú v utorok predniesla v pléne parlamentu, reflektovala podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) aktuálne krízy a témy, s ktorými sa jeho vláda vysporiadava. Reakciu predsedu vlády sprostredkovala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.

„Vo všeobecnosti je zmyslom správy o stave republiky podľa slov prezidentky priniesť kritický pohľad na aktuálne dianie v krajine a nastaviť vláde SR a Národnej rade SR zrkadlo. V tomto kontexte teda vnímam aj vystúpenie pani prezidentky v NR SR,” uviedol Heger.

Zásadné reformy a plán obnovy

Premiér pripomenul, že Slovenská republika je už viac ako dva roky v krízach. „Pandémia, vojna na Ukrajine, energetická a inflačná kríza sú pre nás obrovskou skúškou. Novodobá história si nepamätá podobný sled takých negatívnych udalostí,” dodal.

Prezidentka však v správe podľa Hegera ocenila zásadné reformy, ktoré sa podarilo prijať v oblasti zdravotníctva, školstva, justície či ochrany prírody. Zároveň vyzdvihla kvalitu Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý je kľúčovým zdrojom obnovy krajiny po období pandémie koronavírusu.

Protiinflačná pomoc

Predseda vlády zdôraznil, že vláda už reagovala na mnohé výzvy, ktoré prezidentka v Správe o stave republiky pomenovala.

Prečítajte si tiež:
Spoločnosť LANXESS potvrdzuje pozíciu lídra v boji proti globálnemu otepľovaniu

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová vystúpila so správou o stave republiky (fotografie)

„V rámci protiinflačnej pomoci sme jednorazovo navýšili prídavok na dieťa v celkovej sume 83 miliónov eur. Seniorom sme už v júli vyplatili 13. dôchodok a v decembri vyplatíme aj mimoriadny dôchodok. Spolu to je viac ako 500 miliónov eur. Zároveň pristupujeme k valorizácii dôchodkov o viac ako 11 percent,” skonštatoval Heger a dodal, že podporili aj nízkopríjmové a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, predstavili schémy pomoci pre firmy.

Podľa premiéra je pomoc s energiami pre domácnosti od nového roka už v záverečnej fáze a bude predstavená v krátkom čase. „Len musíme upresniť, že ľudia majú stále regulované ceny energií a doteraz žiadna domácnosť ešte nemá zvýšené náklady za energetické účty”.

Šírenie nenávisti a strachu

Heger považuje za veľmi dôležité, že prezidentka apelovala na prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok ako kľúčový predpoklad pomoci ľuďom, pričom rozpočtové provizórium je v tomto momente najhoršia možnosť.

Predseda vlády súhlasí s prezidentkou, že čelíme hybridným hrozbám a na ich zvládnutie sme neboli pripravení. „Tiež môžeme len potvrdiť, že šírenie nenávisti a strachu v rámci politického zápasu jednou konkrétnou politickou stranou je nebezpečný hazard s náladami a emóciami v spoločnosti,” dodal vo svojom stanovisku. Vníma aj to, že spoločnosť je výrazne polarizovaná, pričom príčinou sú krízy, ktorým posledné dva roky prechádzame.

Prečítajte si tiež:
Budaj si nevie predstaviť SaS na jednej strane barikády s Ficom, v opozícii by poprela svoju DNA

„K polarizácií však hlavne prispieva populizmus, ktorý hoci je súčasťou politického zápasu, dnes jeho používanie predstavuje hazard s negatívnymi náladami. Práve tu vidím našu spoločnú úlohu s pani prezidentkou, aby sme spoločne pôsobili na zmenu k lepšiemu,” zdôraznil na záver premiér Heger.

Viac k témam: Plán obnovy, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Správa o stave republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda už reagovala na mnohé výzvy, ktoré prezidentka v správe pomenovala, vyhlásil Heger © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií