fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda vo Švédsku dôveruje ľuďom. Kaviarne, reštaurácie a obchody sú plné ľudí – bez rúšok

Najmenej 45 krajín vydalo obmedzenia na spomalenie šírenia nového koronavírusu v marci aj v apríli. Švédsko však nebolo jednou z nich.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Namiesto toho „švédsky model“ povzbudzuje obyvateľov, aby dobrovoľne udržiavali sociálnu vzdialenosť a umožňuje podnikom, reštauráciám, barom a školám, aby zostali otvorené.

Údaje naznačujú, že krajina môže na to doplatiť. Švédsko má vyšší počet úmrtí na obyvateľa oproti iným krajinám s väčším výskytom.

Nasledujúca tabuľka, na základe údajov od John Hopkins, porovnáva úmrtia COVID-19 na obyvateľa Švédska s úmrtiami v ďalších 11 krajinách.

ebdafdb
John Hopkins

Krajina, ktorá má populáciu 10,23 milióna, zaznamenala viac ako 3 500 úmrtí na COVID-19. Tento počet je v absolútnom vyjadrení malý v porovnaní s počtom ľudí, ktorých vírus zabil v niektorých veľkých krajinách – napríklad počet obetí v USA dosiahol 85 000. Ale vzhľadom na veľkosť švédskej populácie je počet ľudí, ktorí zomreli, nie je v súlade s krajinami, ktoré mali oveľa väčšie ohniská.

ebdbfaeead
John Hopkins

Minulý týždeň epidemiológ Anders Tegnell, ktorý vedie švédske odpovede na koronavírus, v rozhovore pre denník The Daily Show uviedol, že vysoký počet obetí v krajine je neočakávaný.

„Na začiatku sme museli počítať s vysokým počtom úmrtí,“ povedal. ,,Počítali sme s tým, že viac ľudí je chorých, ale počet obetí nás skutočne prekvapil.”

Podobne miera úmrtnosti Švédska – výpočet, ktorý delí počet potvrdených úmrtí na koronavírus počtom hlásených prípadov – patrí medzi najvyššie na svete. Viac ako 12 % ľudí s oficiálnou diagnózou COVID-19 v krajine zomrelo.

Prečítajte si tiež:
Viete, ktoré video na YOUTUBE ako prvé pokorilo 1 milión zhliadnutí?

Vysoká miera úmrtnosti

Pre tieto čísla existuje niekoľko možných vysvetlení. Napríklad miera úmrtnosti sa dá do značnej miery ovplyvniť testovaním, pričom menej testov vedie k vynechaniu menších prípadov, a teda k zvýšeniu miery. Miera testovania Švédska na obyvateľa je podľa sledovania štatistikou 17,58 na 1 000 ľudí. To je relatívne nízke v porovnaní s Nórskom, čo je 37,86 a Islandom – 160,44.

USA testovalo 30,14 ľudí z 1 000. Počet testov, ktoré sa vo Švédsku vrátia pozitívne, tiež naznačuje, že toto vysvetlenie by mohlo byť užitočné.

Švédsko potvrdilo približne 28 000 prípadov vykonaných 177 200 testov – pozitívny pomer približne 15,8 %.

Vysvetlenie pomerne vysokého počtu úmrtí v krajine by mohlo byť to, že polovica švédskych úmrtí bola v domovoch dôchodcov. Starší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou zomrú na koronavírus ako mladí ľudia, takže prepuknutie v zariadeniach dlhodobej starostlivosti budú pravdepodobne smrteľnejšie ako v iných podskupinách populácie.

Vláda sa spolieha na osobnú zodpovednosť

Stratégia Švédska sa spolieha na osobnú zodpovednosť: Vláda žiada obyvateľov, aby sledovali príznaky a zostali doma, keď sú chorí, praktizovali umývanie rúk a vyhýbali sa davom.

Prečítajte si tiež:
21-ročná študentka vyrába špeciálne rúška pre nepočujúcich

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj businessinsider

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií