fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda vo Švédsku dôveruje ľuďom. Kaviarne, reštaurácie a obchody sú plné ľudí – bez rúšok

Najmenej 45 krajín vydalo obmedzenia na spomalenie šírenia nového koronavírusu v marci aj v apríli. Švédsko však nebolo jednou z nich.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Namiesto toho „švédsky model“ povzbudzuje obyvateľov, aby dobrovoľne udržiavali sociálnu vzdialenosť a umožňuje podnikom, reštauráciám, barom a školám, aby zostali otvorené.

Údaje naznačujú, že krajina môže na to doplatiť. Švédsko má vyšší počet úmrtí na obyvateľa oproti iným krajinám s väčším výskytom.

Nasledujúca tabuľka, na základe údajov od John Hopkins, porovnáva úmrtia COVID-19 na obyvateľa Švédska s úmrtiami v ďalších 11 krajinách.

ebdafdb
John Hopkins

Krajina, ktorá má populáciu 10,23 milióna, zaznamenala viac ako 3 500 úmrtí na COVID-19. Tento počet je v absolútnom vyjadrení malý v porovnaní s počtom ľudí, ktorých vírus zabil v niektorých veľkých krajinách – napríklad počet obetí v USA dosiahol 85 000. Ale vzhľadom na veľkosť švédskej populácie je počet ľudí, ktorí zomreli, nie je v súlade s krajinami, ktoré mali oveľa väčšie ohniská.

ebdbfaeead
John Hopkins

Minulý týždeň epidemiológ Anders Tegnell, ktorý vedie švédske odpovede na koronavírus, v rozhovore pre denník The Daily Show uviedol, že vysoký počet obetí v krajine je neočakávaný.

„Na začiatku sme museli počítať s vysokým počtom úmrtí,“ povedal. ,,Počítali sme s tým, že viac ľudí je chorých, ale počet obetí nás skutočne prekvapil.”

Podobne miera úmrtnosti Švédska – výpočet, ktorý delí počet potvrdených úmrtí na koronavírus počtom hlásených prípadov – patrí medzi najvyššie na svete. Viac ako 12 % ľudí s oficiálnou diagnózou COVID-19 v krajine zomrelo.

Prečítajte si tiež:
Šokujúca reklama! Chalani sa mečujú so svetielkujúcimi...

Vysoká miera úmrtnosti

Pre tieto čísla existuje niekoľko možných vysvetlení. Napríklad miera úmrtnosti sa dá do značnej miery ovplyvniť testovaním, pričom menej testov vedie k vynechaniu menších prípadov, a teda k zvýšeniu miery. Miera testovania Švédska na obyvateľa je podľa sledovania štatistikou 17,58 na 1 000 ľudí. To je relatívne nízke v porovnaní s Nórskom, čo je 37,86 a Islandom – 160,44.

USA testovalo 30,14 ľudí z 1 000. Počet testov, ktoré sa vo Švédsku vrátia pozitívne, tiež naznačuje, že toto vysvetlenie by mohlo byť užitočné.

Švédsko potvrdilo približne 28 000 prípadov vykonaných 177 200 testov – pozitívny pomer približne 15,8 %.

Vysvetlenie pomerne vysokého počtu úmrtí v krajine by mohlo byť to, že polovica švédskych úmrtí bola v domovoch dôchodcov. Starší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou zomrú na koronavírus ako mladí ľudia, takže prepuknutie v zariadeniach dlhodobej starostlivosti budú pravdepodobne smrteľnejšie ako v iných podskupinách populácie.

Vláda sa spolieha na osobnú zodpovednosť

Stratégia Švédska sa spolieha na osobnú zodpovednosť: Vláda žiada obyvateľov, aby sledovali príznaky a zostali doma, keď sú chorí, praktizovali umývanie rúk a vyhýbali sa davom.

Prečítajte si tiež:
Milujete online filmy a seriály? Netflix je pre vás to pravé orechové!

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj businessinsider

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií