fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo veku 85 rokov zomrela slovenská herečka Eva Krížiková

Múzy boli k Eve Krížikovej štedré od detstva

Eva Krížiková zomrela v utorok v nemocnici v Malackách. Herecká legenda bola dlhoročnou poprednou členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND), v ktorom pôsobila od roku 1954 do roku 2015.

Máte tip? napíšte nám mailom

,,Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh. Stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien. Radi si však v podaní pani Evy Krížikovej pripomíname aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru. Ich osud zvýraznený tragickým tónom a úspornosťou gesta vyvolával zimomriavky,” uviedla pre TASR tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Z množstva postáv, ktoré Eva Krížiková vytvorila na našej prvej scéne, pripomenula napríklad Kráľovnú Eleanoru z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršiu dcéru Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi. ,,Stvárnila Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora. Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie,” dodala k divadelnej tvorbe zosnulej legendy.

K profilovým postavám Evy Krížikovej z 80. a 90. rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely. Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi.

,,Spomeňme aj úlohu z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche. Alebo titulnú postavu v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova! či jednu z posledných, postavu gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej. Iba jediný výstup a čo všetko vyjadrila niekoľkými vetami,” pripomenula Pažítková s tým, že múzy boli k Eve Krížikovej štedré od detstva.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné! Policajti v Trnave zastavili vodiča, ktorý na aute viezol pripevnené iné auto

Mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo. Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných viac ako 500 pôvodných titulov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií